Doğu Ekspresi Ankara-Kars arasında her gün işlemekte, pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır. Kuşetli vagonlarda 10 kompartıman bulunmakta ve her kompartımanda 4 kişi yolculuk yapabilmektedir. Yemekli vagonda 14 masa 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi, Ankara-Kars arasındaki seferini yaklaşık 24 saat içerisinde tamamlamaktadır. Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4 kişilik masalardan oluşuyor. Yemekli vagonun içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler yer alıyor. Restoranın belirli bir açılış-kapanış saati bulunmuyor. 7/24 yolcuların hizmetine açık.

Bir Kış Seyahati Klasiği: Doğu Ekspresi 1

Trenin geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler ve fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği trenlerdendir. En yoğun sezonu yaz dönemi olup bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılmaktadır. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, üniversite öğrencileri ve öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara alınmaktadır. Bu grupların tercihi, aralık sonunda başlayıp mart ayı ortalarına kadar devam etmektedir.

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

Doğu Ekspresi biletleri teoride planladığınız gidiş tarihinden 30 gün önce satışa çıkıyor ancak pratikte işler çok öyle ilerlemeyebiliyor.

Örnekle anlatmak gerekirse; teoride 5 Şubat biletleri 5 Ocak’ta satışa çıkıyor. Bu sebeple insanlar, 5 Ocak 00.00 itibariyle bilgisayar başında bilet aramaya başlıyorlar. Ancak bazen bekliyorsunuz, bekliyorsunuz ve satışa bir türlü çıkmıyor. Biletler, daha satışa çıkmadan turlar tarafından kapatılmış olabiliyor. Ama bazen trene vagon eklenebilip koltuk sayısını arttırabiliyorlar. Dolayısıyla seyahat biletlerinin satışa çıkışı, seyahat tarihinizden 15-30 gün öncesi arasında oynayabiliyor.

TCDD’nin websitesine girdiğinizde sizden kalkış ve varış yönünüzü, gidiş dönüş tarihinizi ve kişi sayısını girmenizi istiyor. Eğer istediğiniz tarihleri, kişi sayısını ve durakları seçip ara butonuna bastığınız halde “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır” ibaresi ile karşılaşırsanız, biletler henüz satışa çıkmamış demek oluyor.

doğu ekspresi

Bilet bulmak için sabahlamak işe yarıyor mu?

İnsanlar bilet kapabilmek için bilgisayar başında sürekli sayfayı yenileyerek sabahlıyor ama biletler o gün satışa çıkmasına rağmen asla satışa düşmeyebiliyor. Çünkü o tarih için biletleri daha satışa çıkmadan tur şirketleri kapatmış olabiliyor.

Bir Kış Seyahati Klasiği: Doğu Ekspresi 2

Peki Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor?

Genellikle sabah 07.00-07.30 arası satışa çıktığı durumlar çoğunlukta olsa da 00.45 ile 02.30 saatleri arasında satışa çıktığı zamanlara da rastlanıyor. O yüzden kesin çözüm için, gece yarısı itibariyle TCDD internet sitesini açıp bilet kontrollerine başlayabilirsiniz. Bu da demektir ki o gün size uyku yok.

Son Dakika İptal Edilen Rezervasyonları Fırsata Çevirmek

Birkaç gün kala iptal edilen biletler olabiliyor. Hatta Kars’ta konuştuğumuz birçok insan biletini bu şekilde bulmuş. Dediklerine göre bugünden 2-3 gün sonrasına bilet bulmak, 1 ay sonrasına bilet bulmaktan daha kolaymış. Eğer tarih konusunda katı değilseniz, arada telefonunuzu açıp yarına, öbür güne bilet açılmış mı kontrol edebilirsiniz.

Bir Kış Seyahati Klasiği: Doğu Ekspresi 3

Uçakla Gidip Trenle Dönmek

Ankara-Kars güzergahına daha fazla talep görüyor. Bu nedenle, uçakla gidip Kars-Ankara hattını Doğu Ekspresi ile dönmeyi seçmek şansınızı arttırır.

Diğer Şehirlerden Binmek

Doğu Ekspresi; Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dan geçerek Kars‘a ulaşan ve tüm bu yolu 1 günde tamamlayan bir tren. Dolayısıyla, trende sadece Doğu Ekspresi macerasına çıkmış turistler yok. Aynı zamanda gerçekten bir şehirden bir şehre ulaşım sağlamak isteyen vatandaşlar da var.

Bu nedenle, internetten yapacağınız aramayı, sadece Ankara-Kars hattı ile sınırlamayıp başka şehirlerden arama yaptığınızda boş yerler yakalama şansınız var. Örneğin; Kars – Kayseri, Kayseri – Kars şeklinde de bakın. Elbette bu şekilde yataklı veya örtülü kuşetlide yer bulmayı beklemeyin. Bu dediğimiz, sadece pulman seçeneğinin bile tükendiği durumlarda geçerli. Çünkü kimsenin, Kars-Erzurum arasındaki birkaç saat için yataklı veya örtülü kuşetli vagon tercih etmeyeceğini var sayıyoruz. Bu seçenekteki bir diğer hayati nokta da Kars dışında bineceğiniz diğer şehirdeki gara ulaşımınızı ayarlayacak durumunda olmanız. Tabi ana hedefiniz Erzurum ise o başka.

Keyifli yolculuklar.

Kaynakça: 1, 2