Avustralya…

Avustralya, aylardır devam eden yangınların kontrol altına alma çabalarına yardımcı olması için yaklaşık 3 bin askerin göreve çağrıldığını açıkladı. Yangınlar, eylül ayında başladı. Ülke genelinde en az 25 kişi eylül ayından bu yana devam eden yangınlarda hayatını kaybetti.

avustralya yanıyor dünya izliyor

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1.25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Bütün dünyanın Avustralya’ya odaklanmasına ve ünlü oyunculardan siyasetçilere, çok sayıda kişinin düzenlenen kampanyalara destek çıkmasına sebep olan yangınların nedenleri ve yangınlarla ilgili bilinmesi gerekenler ise şöyle:

Yangınlarda Son Durum Ne?

Avustralya’da 6 Ocak Pazartesi günü itibariyle yangından etkilenen yerlere yağmur yağdı ve sıcaklıkların düşmeye başladığı görüldü. Ancak yetkililer yangınların tekrar ortaya çıkabileceği uyarısında bulunuyor.

Ülkenin doğu kıyısındaki Sydney’den Melbourne’a kadar çok sayıda şehre güçlü yağmurların etki ettiği görüldü. Ancak yetkililer, 9 Ocak Perşembe günü itibariyle sıcaklıkların tekrar yükselmesini beklediklerini; bu yüzden de bugünün hasar tespitinin yapılması ve gerekli alanların boşaltılması için kullanılacağını söyledi.

Kapalı yollar açılırken yüzlerce kişinin dumandan etkilenerek dışarı çıkamadığı görüldü. Avustralya başbakanı Scott Morrison, yangınların aylarca sürebileceği uyarısında bulunmuştu. Ülkenin başkenti Canberra ise pazartesi günü yangınlardan ötürü dumanla kaplandı.

Bir Kıta Yanıyor, Dünya İzliyor! 1

Başkentte yer alan acil durum yönetim ofisi, Avustralya Ulusal Müzesi ve Avustralya Ulusal Üniversitesi, yangınların oluşturduğu sisten ötürü kapalı olduklarını açıkladı. İçişleri Bakanlığı, gerekli olmadıkça çalışanlarının binaya gelmemesini salık verdi. Sağlık Bakanlığı da binaya gelinmemesi gerektiğini belirtti.

Melbourne’daki görüş mesafesinin ise 1 kilometreden daha az olduğu açıklandı. New South Wales eyaleti Kırsal Yangın Kurumu’nun (NSW RFS) pazartesi günü erken saatlerde attığı tweet’e göre bu eyalette 136 aktif yangın var. Victoria eyaletinde ise 31 aktif yangın bulunmakta.

Yangınların Bilançosu Ne?

Reuters haber ajansının verilerine göre yangınlarda şimdiye kadar 8 milyon hektar alan yok oldu. Yaklaşık 2 bin ev küle dönerken, çok sayıda kasaba elektrik ve internet bağlantısı olmadan yaşamak zorunda. Eylül ayından beri en az 800 evin tahliye edildiği bildiriliyor.

Bir Kıta Yanıyor, Dünya İzliyor! 2

Avustralya Sigorta Kurumu’nun tahminine göre zarar 700 milyon Avustralya dolarını (485 milyon Amerikan doları) aştı ve bu miktarın çok daha fazla artması bekleniyor. Avustralya Acil Durumlar Bakanı Lisa Neville, Victoria eyaletinde 67 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Yaklaşık bin kadar turistin Avustralya donanması tarafından kıyılardan alınarak götürüldüğü duyuruldu.

Yangınlar Neden Meydana Geldi?

Avustralya yaz aylarında yaşanan yangınlara alışkın olsa da bu yıl normalin üzerinde görülen sıcaklıklar ve kuraklık, yangınların şiddetinin daha fazla olmasına neden oldu.

Bir Kıta Yanıyor, Dünya İzliyor! 3

İnsan faktörü de kimi zaman yangınların ortaya çıkmasında etkili olsa da, kuru tarım alanları üzerinde şimşeklerin çakmasıyla da yangınların başladığı görülüyor.

Yangınlar bir kere başladı mı otların yanmasıyla ortaya çıkan közlerin rüzgarla yayılması diğer alanları da tehlikeye sokuyor. Otları tutuşturan yangınlar; gök gürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu da bir volkan patlaması ya da atom bombası etkisi yaratarak, yangınların kendi fırtınalarını ortaya çıkarmasına yol açıyor.

Şimdiye Kadar Kaç Hayvan Hayatını Kaybetti?

İngiliz Times gazetesine konuşan çevre yetkilileri, yapılan hesaplamalara göre yangınlarda şimdiye kadar en az 480 milyon hayvanın öldüğünün tahmin edildiğini aktardı.

Bir Kıta Yanıyor, Dünya İzliyor! 4

Koala nüfusunun da üçte birinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Çevre uzmanlarına göre toplamda 8 bin koala hayatını kaybetmiş olabilir. 4 bin çiftlik hayvanı ve koyunun da öldüğü hesaplanıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın direkt yangınlarda ya da yangınlardan ötürü hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Umuyoruz ki en kısa zamanda Avustralyadaki yangınlar daha fazla can kaybı olmadan son bulur.

Kaynakça : 1, 2