Bir pilot olduğunuzu hayal edin. Yolculuğunuzun birinde yeni uçuşa geçmiş, normal seyirde ilerlerken bir anda kaz sürüsünün arasına daldığınız için motorların durduğunu düşünün, tam o anda ne yapardınız?

Bir Mucizenin Hikayesi: Nehre İnen Uçak 1

Kahraman Pilot Sullenberger Ne Yaptı?

Tarih 15 Ocak 2009’u gösteriyordu. US Airways’in 1549 sefer sayılı Kuzey Karolayna uçağı Newyork Laguarida havaalanından uçuşa geçti. Airbus A320, 150 yolcu 5 mürettebat ile havalandığında her şey çok normal seyrederken kalkıştan tam 2 dakika sonra, yaklaşık 3bin feet dolaylarında Airbus A320 kendini bir kuş sürüsünün içerisinde buluverdi.

Bir Mucizenin Hikayesi: Nehre İnen Uçak 2

Havacılıkta bird strike olarak bilinen “kuşların uçak ile çarpışması” olayı A320’nin motorlarında arızaya sebep oldu. Kaptan Pilot Cherley Sullenberger, sahip olduğu iki motorun da hakimiyetini yitirdi. A320 içerisindeki 155 kişi ile birlikte Newyork semalarından aşağı doğru süzülmeye başladı.

Ne yapması gerektiğiyle ilgili zor bir karar vermesi gereken Kaptan uçuşa geçtiği LaGuardia Havalimanı’na dönüş için talimatları almıştı ama 3bin feet de irtifa kaybederken bu geri dönüşü yapmak neredeyse imkansızdı. Zaman işlerken Kaptan belki de Dünya’nın en zor kararlarından biri olan A320’yi Hudson Nehrine indirme kararını verdi ve kuleyle irtibata geçip ‘Hudson Nehrine iniyorum.’ bilgisini yolladı. Kuleye ulaşan bu bilginin hemen ardından nehirde güvenlik önemleri alındı. Sivil deniz araçlarının girmesi engellendi ve kurtarma botları hazırlandı. Geriye sadece inişin gerçekleşmesini heyecanla beklemek kalmıştı.
Çılgınca olan bu karar aslında her ticari uçuş için olan kötü bir senaryoydu ve dikkatlice incelediğinizde uçuş güvenlik kartlarında suya inmiş uçak figürleri görmek mümkün hatta ve hatta, o gün Airbus A320’nin üst panelinde bir ditching yani suya acil inişte bazı valfleri kapatan ve uçağın daha uzun süre su üstünde kalmasını sağlayan bir tuş bile vardı. Ama daha önce böylesi filmlere konu olacak bir iniş görülmemişti.
Kaptan Sully uçağı nehre indirmeyi başardığında 155 kişinin bulunduğu uçakta bir kişinin burnu bile kanamamıştı. Herkesin can güvenliğinden emin olmak isteyen kahraman pilot Sully uçaktan en son inen oldu.
Olaydan sonra ‘kahraman’ ilan edilen 57 yaşındaki kaptan pilot Chesley B. Sullenberger yaptığı basın toplantısında şöyle dedi;

“Uçakta bebekler, kadınlar  ve çocuklar vardı. Panik anında şok geçirmiş olanlar da olabilirdi. Soğukkanlılığını kaybetmeyen ve yolculara yardımcı olan mürettebatımı da kutluyorum.”

“Meslek hayatımın en kötü anlardan biriydi ancak soğukkanlılığımı kaybetmemem gerektiğini biliyordum”

Uçağı, George Washington Köprüsü’ne çarpmadan nehre indirmenin teknik beceri gerektirdiğini söyleyen uzmanlarsa mucize kurtuluşun pilotun kişisel başarısı olduğu görüşüne inanıyordu.

Bir Mucizenin Hikayesi: Nehre İnen Uçak 3

Masal Gibi Olayın Filmi: Sully

9 Eylül 2016’da vizyona giren ve Tom Hanks’in başrol oynadığı Sully filmi kahraman, Pilot Cherley Sullenberger’i ve 15 Ocak gününün tüm ayrıntılarını konu alıyor. Eğer bir yerlerde film arıyorsanız bu filmi izlemenizi şiddetle öneririm.

Kaynak:

https://www.ensonhaber.com/155-kisiyi-nehre-indiren-pilot-sully.html