Nüfusunun üçte birini öğrencilerin oluşturduğu Heidelberg’de bir yer var ki oldukça ilgi çekiyor. Burası, Studentenkarzer yani öğrenci hapishanesi. Yıllardır gitmek istediğim Heidelberg’i araştırırken bu öğrenci hapishanesine kesinlikle gitmeliyim dedim. Önce şehir hakkında kısa bilgiler verip, sonrasında aklınızdaki “Öğrenci hapishanesi mi olurmuş, normal hapishaneden farkı ne?” tarzı sorulara beraber yanıt arayalım.

Kısaca Heidelberg

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin kuzeyinde, tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yer, Heidelberg. Aynı zamanda bir üniversite şehri. 1386 yılında kurulmuş olan Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi, tıp ve eczacılık açısından Avrupa’nın en önemli üniversitelerin biri. Goethe, Georg Willhelm, Friedrich Hegel, Robert Bunsen, Max Weber veya Karl Jaspers gibi büyük isimleri kendisine çekmiş bu şehirde, bugün 30 binin üzerinde üniversite öğrencisi bulunuyor. Şehrin her köşesinde kitap okuyan, sohbet eden, bisikletle gezen gençler şehrin dinamik enerjisini de yansıtıyor. Ayrıca 1. Dünya Savaşı sırasında hiç bombardıman altında kalmamış olan Heidelberg, sebebi her ne olursa olsun, neticede, karşınızda orijinalliğini kaybetmemiş bir Ortaçağ şehri olarak duruyor.

Öğrenci Hapishanesi

Öğrenci Hapishanesi

Heidelberg Üniversitesi, 1386 yılından beri yani kuruluşundan itibaren, yasal zemine dayandırılarak oluşturduğu yargı mekanizmasını öğrencileri üzerinde uygulamış. Bu sayede öğrencilerin belirlenmiş kurallara aykırı durumları, yerel yönetimler tarafından cezalandırılabilmiş. Üniversite, ilk 500 yıl öğrencileri için özerk bir yargı sistemine sahipmiş. 1886’dan sonra yetkileri sınırlandırılmış.

Öğrenci Hapishanesine Giriş

Polis memurları, bir öğrenciyi kusurlu bir hareket iddiasıyla tutukladığında, öğrenciye verilen ceza genellikle üniversite hapishanesinde 24 saat ile 4 hafta arasında değişen bir süre ile kapatılma şeklinde olurmuş. Ama cezalarını çekerken asla derslerinden geri kalmazlarmış. Üniversiteye açılan bağlantı kapısından geçip derslere girer ve ders bitince hapishaneye geri dönerlermiş.

Peki hangi suçlarla öğrencilerin bu hapishaneye girdiğini merak ediyorsunuz değil mi? Suçların en yaygınları; şehir sokaklarında yüksek sesle şarkı söyleyerek huzuru bozmak, toplum içinde sarhoşluğun neden olduğu taşkınlıklar yapmak ve yasa dışı eskrim düellolarına katılmakmış.

Öğrenci Hapishanesi

19. yüzyıl ilerledikçe öğrenciler için Heidelberg’de öğrenim görürken hapishane hayatını en az bir kez tecrübe etmek, kendi aralarında bir prestij haline gelmiş. Dönemin popüler olma yollarından biri olmuş yani. 🙂

Girdikten Sonra

Mahkumlara ilk iki gün sadece ekmek ve su verilirmiş. Bu iki günden sonra öğrenciler dışarıdan yemek, hatta isterlerse bira bile getirtebilirmiş. Hücrelerde sert yataklar bulunduğundan hapishanede kalan öğrenciler yastık, çarşaf ve örtüleri için ödeme yapmak veya yanlarında getirmek zorundaymış.

Öğrenciler hapiste vakit geçsin diye kart oyunları oynar ve masalara isimlerini kazırlarmış. Komşu hücrelerdeki diğer mahkumları ziyaret etmek de serbestmiş. Aynı zamanda öğrencilerin kendilerini ifade etmelerine de izin verilirmiş. Tutuklular, hapishane merdivenini ve kaldıkları hücrelerin duvar ve tavanlarını süslerlermiş. Bu da şimdilerde öğrenci hapishanesini turistik bir odak haline getiren başlıca şey oluyor. Duvarlardaki öğrencilerin siluet profilleri, tutuklandıkları tarihler ve çeşitli esprili yorumlar oldukça ilgi çekiyor. İlk zamanlar şöminedeki kurumları boya olarak kullanılırken zamanla yanlarında boyalar getirmeye başlamışlar.

Öğrenci Hapishanesi

Öğrenci hapishanesini ziyaret etmek isterseniz giriş 3€, öğrencilere ise 2.5€. Heidelberg’e gidip bu öğrenci hapishanesini görmenizi öneririm. Ben de gittiğimde burayı ziyaret edeceğim. İçinde yaşanmışlık olan mekanlara girip hayal kurmak gibisi var mı? 🙂