15 Nisan 2019’da Fransa saati ile 18.30’da tam 8.5 saat boyunca bir tarihin kül oluşuna tüm dünyaca şahit olduk. Restorasyon çalışmaları sırasında çıkan yangında, katedralin 93 metre yüksekliğindeki kulesi çöktü ve çatısı büyük hasar aldı. Kimimiz bu şaheseri yakından görüp mimarisine hayran kaldı. Kimimiz de onu Victor Hugo’nun ‘Notre Dame’ın Kamburu’ adlı eseriyle tanıdı. Belki de aramızda onu hiç tanımayanlar da olabilir. Biz de dilimiz döndükçe Notre Dame Katedrali’ni anlatmaya çalıştık.

170 Yılda İnşa Edildi

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali’nin bulunduğu yerde, katedral yapılmadan önce M.S. 4. YY’da yapıldığı düşünülen küçük bir Roma Şapeli varmış. Şapeli kısaca tanımlamak gerekirse; büyük bir kiliseye bağlı olmayan bir aziz adına yaptırılmış kişiye özel kiliseye verilen isimdir. 1163 yılında şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlanmış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüş. 1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise, takip eden yıllarda Jeanne D’arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmış.

Fransız Devrimi’ne kadar ihtişamını sürdüren Katedral, Fransız Devrimi sırasında olan isyanlardan çok zarar görmüş. Fransız Devrimi’nden sonra göz ardı edilen yapıya Victor Hugo sahip çıkmış. Victor Hugo, burayı ülkenin ruhani merkezi olarak görmüş ve bu doğrultuda eski ihtişamına kavuşması için farkındalık yaratarak, Notre Dame’da Paris Katedrali’ni konu alan ünlü Notre Dame’ın Kamburu adlı eserini yazdı ve 1831 yılında yayınladı. Eser, tüm dikkatlerin katedrale verilmesini sağladı. Böylelikle 1864 yılında 23 yıl sürecek bir restorasyon sürecine girildi ve 15 Nisan 2019’a kadar tüm ihtişamını sürdürmeye devam etti.

Sanata, Mimara İlham Olmuş Bir Eser

Notre Dame Katedrali

Adı Fransızca’da “Kutsal Bakire” veya “Meryem Anamız” anlamına gelen, Seine Nehri’ndeki küçük bi adada (île de la Cité) yer alan Notre Dame Katedrali devasa boyutları, Roma – Gotik stili karışımı mimarisi, görkemli süslemeleri, pencereleri ve vitrayları ve içerisinde bulundurduğu sanat eserleri ile birçok mimari esere, sayısız film, kitap ve müzikale de konu olmuştur. 37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedral aynı anda 9 bin kişinin ibadet edebilmesine de olanak sağlıyor.

1631 yılındaki restorasyonda yapılan ve günümüze kadar ulaşmış tek çanı olan güney kulesindeki “Emmanuel” adlı çan 13 ton ağırlığındadır ve sadece tokmağı 500 kilodur. Bu çanın yeniden döküldüğünde kadınların ergimiş olan metale mücevherlerini attıkları ve çanın orijinal rengini buradan aldığı söylenir. Katedralin ana kubbesi 34 metre, batı cephesindeki kuleler 69’ar metre yüksekliktedir. Çan kulesine geniş başlayan ve gitgide daralan toplam 387 basamakla çıkılır. Burada katedrali kötü ruhlardan koruduğuna inanan, garip görünümlü Chiméres veya Gargoyle olarak bilinen yaratık heykelleri yer alıyor. Kilise içerisindeki Dikenli Taç, İsa’nın Çarmıhı’ndan alınan bir parça, 13’üncü yüzyılda Fransız Kralı olan Louise’in giydiği tunik gibi birçok antik eser de bu odada saklanmaktadır.

850 yıl boyunca Fransız ihtilali, I. ve II. Dünya Savaşlar’ını ve Hitler işgaline tanıklık eden, Charles de Gaulle ve François Mitterand gibi birçok önemli Fransız Cumhurbaşkanının cenazesine ev sahipliği yapan Katedral yangından sonra yapılacak ve yaklaşık 5-6 yıl sürecek çalışmalardan sonra tüm ihtişamıyla tekrar bizi hayran bırakmaya devam edecek.