İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır. Eğer onu hala bulamadıysanız, bakmaya devam edin. Onu bulana kadar asla bir işte sabitlenip kalmayın. Kalbiniz, onu bulduğunuzda size söyleyecek. Mükemmel bir ilişki gibi, işiniz de yıllar geçtikçe daha da iyi olacak.

-Steve Jobs

Bu yazı yayınlandığında zorlu ve stresli günler bir nebze olsa geçmiş olacak. Bu iki sınavı atlatan tüm adayları tebrik ediyorum. Üniversite sürecinin yarısını tamamladınız. Bundan sonra işin en sancılı kısmına yani tercih dönemi için size fikir oluşması amacıyla bölümlerimizi anlatan seri hazırladık. Umarım bu yazı kafanızda bir şeylerin netleşmesini sağlar. Öyleyse hadi sorularımızı giderelim… 🙂

Bilgisayar Mühendisliği Nedir, Ne Değildir?

İngilizce’deki computing (hesaplama) kelimesinden türeyen bilgisayar kelimesi ilk bulunduğunda hesap makinesinin yapamayacağı karmaşık işleri yapabilen tonlarca ağırlıkta bir oda büyüklüğünde cihazlardı. Şu an neredeyse cebimizde taşıyabiliyoruz. Bilgisayar mühendisliği ünvanını alan kişiler günümüzdeki bilgisayar gibi akıllı cihazların programlanması ve tasarlanmasında görev alırlar. Yani akıllı olarak nitelendirilen her şeyi biz yapıyoruz. Akıllı evler, yapay zekalar, mobil uygulamalar, tuhaf virüsler, masaüstünde kullandığınız uygulamalar, bilgisayarınız ve telefonunuzdaki işletim sistemleri, internette gezdiğiniz web siteleri, oynadığınız oyunlar, arttırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları hepsini biz yapıyoruz. Yani işimiz format atmaktan çok daha geniş. 😀

Özellikle Bilgisayar Programcılığı ve Mühendisliği oldukça karıştırılıyor. Buna da açıklık getirmek istiyorum. Bilgisayar Programcılığı bölümünde programlama eğitimi verilmektedir. Bu bölüm 2 yıllık meslek yüksek okullarında bulunmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği ise 4 yıllık fakültelerdir. Bilgisayar Programcılığı eğitimini alan kişiler eğer isterlerse Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na girerek üniversitelerde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp, mühendis ünvanı alabilirler. Bu süreçte okudukları 2 yılda almadıkları dersleri alırlar.

coding

Peki Ya Bilgisayar Mühendisi Olabilmek İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olmalıyım?

Bu önemli bir soru bunu aşağıda yazacak olduğum maddelerin en az 2 tanesine tik koyabiliyorsanız kesinlikle bu bölümü tercih edin.
1- Çok istekli olmalısınız. Hevesiniz şevkiniz hiç kırılmamalı.
2-Öğrenmeye aç olacaksınız, sürekli öğrenme isteğiyle araştırma aşkıyla yanıp tutuşan biri olmalısınız.
3-Bilgisayarlara ilginiz olmalı. Yoksa bu bölüm çekilmez.
4-Matematik ve fizikle aranız acayip iyi olmalı (Özellikle matematikle)
Eğer bunlardan 4 tanesine de tik atabiliyorsanız, durmayın kesinlikle yazın.

Bilgisayar Mühendisleri Hangi Dersleri Alırlar?

Bu her okul için değişse de temel verilen dersler vardır. Bunlar algoritma ve programlama bilgisi, web programlama,veritabanı, sayısal analiz, elektrik ve elektronik devreler, otomatlar teorisi, veri iletişimi, bilgisayar ağları ve mikro işlemciler genel olarak her okulda verilen derslerdir. Türkiye’de daha çok yazılım ağırlıklı eğitim yapılmaktadır. Elektrik ve elektronik devreler ve mikro işlemciler gibi dersler temel düzeyde işlenmektedir. Yani bir elektrik, elektrik elektronik veya elektronik haberleşme mühendisi kadar ağır boyutta devre dersleri almayacaksınız. İlginizi belirlerken ders içeriklerine bakmanızı tavsiye ederim. Ben buraya kendi okulumun içeriklerinin bulunduğu sayfayı link olarak bırakacağım. Size baya bir fikir vereceğini düşünüyorum. Ayrıca zorunlu derslerin yanında alacağınız seçmeli derslerle sevdiğiniz alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

computer engineering

Sen Her şeyi Bırak Da Paradan Haber Ver

İnsan sevdiği işi yaparsa para da gelir. Yapacağınız işte çalışacağınız alana göre kazanacağınız para elbette değişecektir. Meslek seçilirken para olarak bakılmamalıdır. Çünkü her sabah işe gidip, akşam döndüğünde tüm vaktini, ömrünü harcadığında mutlu olabiliyorsan emin ol para da gelecektir. İş imkanları en geniş bölümlerden biridir. Günümüzde kullandığımız teknolojik aletleri düşünürsek her sektörde biz varız aslında. 🙂 Otomotiv, tekstil, teknolojik aletler, bilişim firmaları, network hizmeti veren firmalar ve daha birçok firmada çalışabilirsiniz. Ya da bir fikrinizle startupınızı bile oluşturabilirsiniz. 🙂

Son Olarak

Öncelikle bu bölüme para için kesinlikle gelmeyin, ilgiliyseniz seviyorsanız gelin. Çünkü okudukça büyüleneceksiniz. 4 yıl okurken akrabalarınıza arkadaşlarınıza ve çevrenize bölümü anlatmak zor olacaktır. Hatta işe girdiğinizde yaptığınız işi anlatmak dahi zor olacaktır. Bölümü okurken illallah ettiğiniz, hay aklıma şaşayım neden seçtiğim dediğiniz anlar olacaktır. Proje yetiştirmek için sabahladığınız, uykusuz vize veya finallere gittiğiniz günler olacaktır. Fakat işin en güzel yanı sizin tasarladığınız veya ürettiğiniz ürünü başkaları kullanmaya başlayınca hissettiğiniz duygular olacaktır. O an 4-5 yıl acı çekmeye değer bence. Aklınıza takılan tüm soruları yorumlarda yazabilirsiniz.

Sevdiğiniz mesleğe kavuşmanız dileğiyle. 🙂

Diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz. 🙂

Bir Tercih Meselesi: Biyomühendislik

Bir Tercih Meselesi: Moleküler Biyoloji ve Genetik

Bir Tercih Meselesi: Hukuk Fakültesi