Gün geçtikçe 3D yazıcılarla yapılan yenilikler çoğalıyor. Ben de bu yazımda sizlere, bu aralar gündemi meşgul eden 3D yazıcıyla kalp üretiminden birazcık bahsedeceğim.

Organ Bağışı

Kalp üretimine gelmeden önce, bunun yapılma sebebine değinmek lazım biraz. Organ bağışında bulunan kişilerin azlığı ve gittikçe organ nakline olan talebin artması laboratuvar ortamında üretilen doku ve organların önemini arttırıyor. Bir de nakil olunan kişi, bu organı sağlıklı bir bireyden aldıktan sonra vücudun onu reddetmemesi için ömür boyu süren ilaçlar almak zorunda kalıyor. Laboratuvarda yapılan organlarda ise hücreler, insanların kendi hücresini taşıyacağı için bu sorunun ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Silikon Kalpler

Bir Yazıcıyla Sıfırdan Kalp Üretmek 1

2017 senesinde her yerde 3D yazıcılarla kalp üretmeyi başardılar yazısını yine görmüştük. Biraz hatırlayalım, daha sonra ise bu yeni üretilen kalpten ne farkı olduğuna bakalım..

Zürih Üniversitesinden bir grup, sağlıklı bir insan kalbi gibi çalışabilen, ham maddesi silikon olan yapay bir kalbi 3 boyutlu yazıcıda üretmeyi başarmışlardı ama bir sorun vardı; kalp yarım saat boyunca normal bir şekilde çalışıyordu fakat yarım saatten sonra materyal bozuluyordu. Silikon kalp, normal bir insan kalbinde olduğu gibi iki karıncığa ve de kalbin dışarıya kan pompalamasını sağlayan bir odacığa sahipti. Bu odacığın amacı, basınçlı havanın odacığı şişirip söndürerek kanın damarlarda hareketini sağlamaktı. Kalbin istenildiği gibi çalışıp çalışmadığını test etmek için ise deneyler sırasında kan ile aynı viskoziteye sahip bir sıvı kullanmışlardı.
Silikon kalp ortalama 3,000 kalp atışı kadar dayandığı için kullanılan materyalin performansının arttırılması çok önemliydi, bu grup bunun üzerinde çalışmayı sürdürürken bu hafta bambaşka bir yapay kalp haberi gündeme geldi, hadi şimdi de ona bakalım.

Küçük Bir Kalp, Büyük Bir Umut

Bir Yazıcıyla Sıfırdan Kalp Üretmek 2

Tel Aviv Üniversitesinden bir grup bilim insanı, bir hastadan gelen hücreleri ve biyolojik materyalleri kullanarak 3D yazıcı ile yapılan ilk kalbi ortaya çıkarmayı başardı. Bu kalp, hücre, damar ve odacıklar bulunan bütün bir organ ama ortalama bir tavşanın kalbine (yaklaşık 2.5 cm) yakın büyüklüğe sahip. Maalesef bu kalbin de eksikleri var, yaklaşık 3 saatlik bir sürede 3D yazıcıdan elde edilebildi faka şimdilik kan pompalayamıyor.

Kalbi yazdırmak için biyo mürekkeplerden kişiselleştirilmiş hidrojel üretildi. Advanced Science’ta yer alan makaleye göre hidrojel, insanlardan alınan yağlı dokulardan elde edildi. Yapay kalbin, hastaların yağlı dokularından alınan biyolojik materyaller kullanılarak üretilmesinin, hastanın bağışıklık sistemine uyum sağlaması açısından büyük önem taşıdığı söyleniyor.

Kalp, 3D teknolojisi için çok karmaşık bir organ olduğu için bu çalışma bile büyük umut verici. Doku ve organ mühendisliği çalışmaları gittikçe artıyor, kim bilir belki de 5-10 sene içinde her hastanede bir 3D yazıcı olur ve organ naklinden önce üretilip hemen hastaya nakledilir. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz, yorumlarınızı bekliyoruz 🙂