Günümüzde, kullandığımız ürünlerin içerikleri ve bu içeriklerin sağlığımız üzerindeki etkilerinin daha çok farkındayız. Eski dönemlerde tehlikeli ve hatta ölümcül olanları günlük hayatın içinde fazlaca yer alıyordu. Zararlı maddeler diş macunundan kozmetiğe, giyimden oyuncağa kadar pek çok alanda insanların karşısına çıkıyordu. Bu zararlı maddeler nelerdi ve insan sağlığını nasıl etkiledi?

Tho-Radia

Marie ve Pierre Curie’nin 1898’de radyumu keşfi, büyük bir bilimsel ilgi uyandırdı. İki kozmetik girişimcinin ise bu konuda bir fikri vardı: Marie ve Pierre Curie’nin çalışmalarından satılabilir ürünler -cilt kremi, ruj, pudra- üretmek. Bu ürünler, “Dr. Alfred Curie’nin özel formülü” olarak tanıtılmıştır ancak bu isimli birinin var olup olmadığı bilinmemektedir. Alfred Curie’nin radyoaktivite üzerine çalışmaları olan biri olduğu biliniyordu. Hiç var olmamış olması, sadece bir pazarlama hilesi olabileceği de düşünülmekteydi. Ürünler, radyoaktif olan toryum klorür ve radyum bromür içerdiği için “Tho-Radia” olarak isimlendirilmiştir.

Tho-Radia’nın reklam malzemesi, doğal ışıltılı bir görünüme sebep olmasıydı. Curie tarafından, radyasyonun havada doğal olarak bulunan nitrojeni harekete geçirdiği ve bir ışık parıltısı olarak algılanabilen bir enerji yarattığı ve geceleri parladığı keşfedilmiştir. Bunun sonucu olarak, Tho-Radia ürünlerinden gelen bir ışıkla aydınlatılan genç, sarışın bir kadın reklam yüzü olarak afişlerde gösterilmiştir.

ürün

Ürünler, yüksek fiyatlara sahip olmasına rağmen, 1933-1960 arasında Fransa genelinde satılmıştır. Cilt dokularını canlandırmak, güçlendirmek ve kırışıklıkların giderilmesi için kullanılabileceği söyleniyordu.

Toryumlu Diş Macunu

ürün

“Doramad” isimli radyoaktif diş macunu, II.Dünya Savaşı sırasında Auergesellschaft tarafından üretildi. Düşük miktarda toryum içeren bu diş macunu, o zamanlar ölümcül bir etkiye sebep olmadı. Radyasyona maruz kalmanın oldukça tehlikeli olabileceği anlaşılmadan önce insanlar, bir şeyleri parlatmak için kullanılabilecek olduğunu düşünüyorlardı. Doramad, dişlerin ve diş etlerinin savunmasını arttırmayı, diş minesini nazikçe parlatmayı, beyaz ve parlak bir görüntü ortaya çıkarmayı, yumuşak ve ferahlatıcı bir tadı vadediyordu.

Kurşun Askerler

ürün

18.yüzyılda birçok evde bulunan bir oyuncak olan kurşun askerler, tamamen kurşundan yapılmıştır. Sonradan boyanmış halleri üretilse de oldukça yüksek oranda kurşun içeriyorlardı. Az bir miktarı bile zararlı olan kurşun, vücut tarafından emilebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle küçük çocuklar için tehlikelidir çünkü onlar oyuncakları ağızlarına götürebilmektedirler. Bu da onları kurşun zehirlenmesine hazır hale getirebilir.  

Eski zamanlarda kurşunun kullanıldığı tek yer oyuncaklar değildi tabi ki. Kraliçe I. Elizabeth, “Venedik Fondöteni” olarak bilinen, cildini oldukça soluk ve beyaz gösteren kurşun bazlı bir fondöten kullanıyordu. Fondöteni kullanarak kraliçenin kendini yavaş yavaş zehirlediği, hatta önce saçlarını ve dişlerini, sonrasında yaşamını yitirmesinin sebebinin bu fondöten olabileceği düşünülmekteydi.

ürün

Yeşil Renkli Elbiseler

Arsenik, Viktorya dönemi Britanyası’nın her yerindeydi. Parlak yeşile boyadığı için arsenik, kadınların elbiselerinde, eldivenlerinde ve ayakkabılarında kullanıldı. Ancak arseniğin tehlikesi o kadar fazlaydı ki British Medical Journal, kadınların eteklerinde çevresindeki çoğu kişiyi öldürecek kadar zehir taşıdığını yazmıştır. Arsenik kırmızı kan hücrelerine zarar vermektedir ve ölüme yol açabilmektedir. Ciltte ve yüzde oldukça kötü lezyonlara sebep olmaktadır. Korkutucu hale gelen arsenik, 1920’lere kadar tercih edilmiştir ve zamanla yerini sentetik boyalar almıştır.

ürün

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Efe Şen