Kısa süreli de olsa yapacağınız bisiklet turları, gününüzü güzel başlatmak veya sonlandırmak için ideal bir seçimdir. Bu eğlenceli aktivite bize çok şey kazandırıyor.

1) Koşmaktan Daha İyi Bir Egzersiz

Bisiklet kullanmak, diz eklemine daha az yük oluşturuyor. Diğer egzersizlere göre eklem ve kas ağrılarına daha az neden oluyor. Uzun mesafe koşucuları ve bisikletlilerle yapılan bir çalışmada, koşucuların daha fazla kas hasarı ve gecikmiş kas ağrılarına maruz kaldığı tespit edilmiştir.

2) Kalbinizi Güçlendirin

TV karşısında oturmayı değil de bisiklet sürmeyi tercih ederseniz, vücudunuza 10 kat fazla oksijen kazandırmış olursunuz. Kalp ve akciğerinizin daha verimli çalışmanıza neden olacak bu egzersiz, kardiyovasküler sistemin güçlenmesini sağlayacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre, haftada 30 km bisiklet sürmek kalp krizi riskini %50 oranında azaltıyor.

3) Vücut Koordinasyonunuzu İyileştirin

Yokuş çıkarken ve inerken, viraj alırken bisikletinizin yönünü belirlemek için vücut ağırlığınızı kullanmayı öğreniyorsunuz. Duruşunuz ve vücut koordinasyonunuz için iyileştirici ve güçlendirici etkilere sahip.

bisiklet

4) Mutlu Ve Özgüvenli Olun

Bisiklet sürerken sportif bir başarıyı tamamlama, hedefe yaklaşma gibi duygular özgüveninizi güçlendiriyor. Stres ve kaygı durumlarında duygularınızı kontrol altına almak için bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü ruh halinizi belirleyen dopamin, serotonin, endorfin seviyelerini arttırıyor. Bisikletiniz sizi mutlu ve özgür hisseden bir insana dönüştürebilir.

5) Beyin Gücünüzü Daha Etkin Kullanın

Araştırmalar bisiklet kullanımından kaynaklanan kardiyo-solunum sağlamlığındaki %1 iyileşmenin, zihinsel testlerde %15 e kadar başarıya yol açtığını gösteriyor. Pedal çevirmek beyninizdeki gri maddelere daha fazla oksijen gitmesine, nöronlarınızın daha etkin çalışmasına neden oluyor. Yapılan bir çalışmada bisiklet kullanımı sırasında beyindeki kan akışının, beyin bölgelerine göre değişiklik göstererek %28-%70 oralarında yükseldiği belirlendi. Ayrıca bisiklet kullanımından sonra dahi bazı bölgelerdeki kan akışının %40 arttığı tespit edildi.

6) Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Egzersizi vücudun karşı karşıya kaldığı stres olarak değerlendirebiliriz. Bu stres hormonlara ve bağışıklık sistemine bağlı yanıtlar meydana getiriyor. Araştırmalar, orta düzey bisiklet kullanımının enfeksiyon riskini azalttığını gösteriyor.

Kaynaklar:

www.bikeradar.com

● ELİT BİSİKLETÇİLERE UYGULANAN 4 AYLIK BİSİKLET ANTRENMANLARININ BAZI İMMÜN PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ/ Fulya ERANTGİL