Herkese merhaba, bu hafta geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, biyomühendislik dalının babası Heinz Wolff’dan bahsedeceğiz.

İyi okumalar…

Heinz Wolff Kimdir?

Heinz Wolff 29 Nisan 1928’de Almanya’da doğdu annesini küçük yaşta kaybeden Wolff, babası ile 2 Eylül 1939’da İngiltereye gitti.

İngiltere’de “City of Oxford High School for Boys” da eğitim gördü. Burada eğitimini tamamladıktan sonra City of Oxford University’e girdi ve Radcliffe Revir’de laboratuvar teknisyeni olarak bilimsel kariyerine başladı. Sonrasında ise University College London’da fizik ve fizyoloji bölümünden mezun oldu.

heinz wolff

Kariyeri:

Heinz Wolff kariyerindeki ilk tasarımını Radcliffe Revir’de teknisyenken yaptı. Yaptığı tasarım ise kırmızı kan hücrelerini sayan bir makineydi. Tasarımından sonra tekrar University College London(UCL)’a geri döndü. Aslında Wolff’un bu tasarımı Trinity Collage ve Cambrigde University tarafından dikkate alındı fakat Wolff’un latincesi zayıf bulununca üniversiteler tarafından reddedildi.

Heinz Wolff

1976-1983 yılları arasında kariyeri açısından çok önemli atılımlar yaptı: Avrupa Uzay Ajansı’nın yaşam bilimi çalışma grubuna katıldı ve İngiliz Uzay Merkezi yönetim kurulunda görev aldı. Edinburgh uluslar arası bilim festivalinin ve aynı zamanda engellilerin rehabilitasyonunda görev aldı.

1983 yılında çalıştığı üniversitede Brunel Enstitüsü Biyomühendislik’i kurdu ve biyomühendislik dalının öncüsü oldu.Ayrıca bilimsel dergilerde 120’den fazla makale yazdı.

1990 yılında bir İngilizi uzaya göndermek için Juno projesine katıldı.

1995 yılında Brunel Enstitüsü Biyomühendislik alanından profesör olarak emekli oldu. Emekli olduktan sonra, yaşlı insanların bakım ihtiyaçlarını karşılamak için bir proje üzerinde çalıştı.

Wolff maalesef ki bilimsel çalışmalarından çok TV programlarıyla bilinir. İngiliz televizyon izleyicisi onu, unutulmaz  papyonu ve belirgin Alman aksanıyla tanırdı. En meşhur programı Great Egg Race’dir.

Son Olarak:

1953’te  çalıştığı yerde tanıştığı Joan Stephenson ile evlendi. Laurance ve Anthony adında iki oğlu oldu. 15 Aralık 2017’de kalp yetmezliğinden vefat etti.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bilimle kalın! 

Kreatif kalın! 

Hoşçakalın!