Sporun her branşını; olimpiyatları, turnuvaları, şampiyonaları izlemeyi sevdiğimi biliyordum fakat bu çocuk bana sırıkla atlama izlerken ne kadar heyecanlanabileceğimi gösterdi. Kendisini ilk olarak 2018 Avrupa Şampiyonası’nda izlemiştim. O gün henüz 18 yaşındayken 20 yaş altı sırıkla atlamada 6,05 metre ile dünya rekoru kıran Armand Duplantis, peşi sıra gelen yıllarda rekorunu çok hızlı geliştirerek hem salonda hem de açık havada rekorlar kırmaya devam etti ve 26 yıldır kırılamayan dünya rekorunu kırmayı başardı.

armand duplantis

Kim Bu Armand Duplantis?

10 Kasım 1999 doğumlu, henüz 21 yaşında olan Armand “Mondo” Duplantis Amerika doğumlu, İsveç kökenli bir sırıkla atlama sporcusu. Neredeyse tamamı sporcu ve atletlerden oluşan bir ailenin içinde büyüyen Duplantis’in babası ve abisi de kendisi gibi sırıkla atlamacı. Ayrıca annesi voleybolcu ve heptatloncu, diğer erkek kardeşi de beyzbolcu. Hal böyle olunca Mondo lakaplı Armand Duplantis, küçük yaşlardan itibaren futbol ve beyzbol gibi birçok sporla uğraşmış.

View this post on Instagram

#tbt #allstars

A post shared by Mondo Duplantis (@mondo_duplantis) on

12 yaşına kadar beyzbol oynamayı tercih eden Duplantis, kariyerini tamamen değiştirecek bir karar alıp atletizme yönelmiş. Bu seçim onun küçük yaşlardan itibaren birçok dünya rekoru kırmasını ve sırıkla atlamada ilgi odağı olmasını sağlamış. Sırıkla atlamaya yeni bir soluk getiren genç yıldızın antrenörlüğünü ve fiziksel antrenmanlarını babası Greg, beslenme konusunda da rolü beslenme uzmanı annesi Helena üstleniyor. Anlayacağınız Armand Duplantis temelden tam bir profesyonel olarak yetiştiriliyor.

sırık
Armand Duplantis ve annesi Helena Duplantis

Annesinin onun beslenmesinde sebze yemeyi hiç sevmediği ve sürekli olarak tavuk yediği konusunda yakınmaları olsa da süperstar olma yolunda ilerleyen yıldız sporcu, beslenme düzenini değiştirmede ve fiziksel antrenmanlarına ağırlık vermede kararlıymış. İzleyiciye kusursuz spor ve göz zevki yaşatan, rahat tavırlarıyla sırıkla adeta gökyüzüne doğru süzülen bir sporcunun antrenmanlarına ve beslenmesine önem vermemesi imkânsız denilebilirdi herhalde.

Armand Duplantis: Boyundan Büyük İşlere Atlayan Çocuk 1
Diamond League, Roma, 2020

Başarıları ve Rekorları

Çok da eski olmayan bir zamandan, 2015 yılından bu yana kendi kariyer rekorlarını kırarak gelen, 2018 yılında Berlin’de 6,05 ile Avrupa şampiyonu olan Duplantis 2020 Dünya Salon Atletizm Şampiyonasında 6,17 atlayıp bir dünya rekorunu daha kırdı. Aynı ay içinde Glasgow’da düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda 6,18 atlayarak kendi rekorunu geliştirmeyi başardı.

Armand Duplantis: Boyundan Büyük İşlere Atlayan Çocuk 2

Son olarak Diamond League’in Roma ayağında açık havada 6,15 atladı ve 1994’ten bu yana kırılamayan sırıkla atlamanın efsane ismi Sergey Bubka’nın açık havada 6,14’lük rekorunu kırmayı başardı. Efsane isim Sergey Bubka, gencin başarısına kayıtsız kalmadı ve onu Twitter hesabından tebrik etti. Kendisinden sonra bu başarıyı taşıyacak olan Duplantis adına çok mutlu olduğu da aşikar.

Henüz 20 yaşındayken bunca başarıyı hayatına sığdıran Duplantis, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın heyecanla beklenen isimlerinden biriydi. Pandemi dolasıyla 2021 yılına ertelenen olimpiyatlarda Duplantis’ten 6,30 beklentileri şimdiden oluşmuş durumda.

Armand Duplantis; bu zamana kadar rekabetçi yapısı, farklı teknikleri ve kusursuz esnekliğiyle adını sırıkla atlamanın üst sıralarına yazdırmayı başardı ve sırıkla atlamada herkesin star ismi haline geldi. Yıldız Duplantis’in adı en az 10 yıl daha sahada yankılanacak gibi duruyor.

Armand Duplantis: Boyundan Büyük İşlere Atlayan Çocuk 3

Armand Duplantis’in 6,15, 6,17 ve 6,18’lik rekorlarını 2 dakikada izlemek isteyenler için:

Kaynakça: 1, 2

Editör: Berfincan Doğan