Brezilya’da bir zamanlar Brezilya Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı Rio de Janeiro’da bulunan St. Cristopher Sarayı ve daha sonradan müze haline getirilmiş Brezilya Ulusal Müzesi “Museu Nacionel”de yangın çıktı. Yangın binanın ve 200 yıllık toplanan verilerin çok büyük bir kısmını -neredeyse tamamını- yok etti.

Gelin bu parçalardan bazılarına ve bilim için değerlerine göz atalım:

Luzia Kadını

Brezilya'da

Luzia Kadını Brezilya’da Fransız arkeolog Annette Laming-Emperaire tarafından “Lapa Mervalha” adlı bir mağarada bulanan üst paleotik dönem iskeleti. Arkeologlar 11.500 yıl önce kıtaya gelen ilk göçmen dalgasının bireylerinden olduğunu düşünüyor.

Sha-Amun-Em-su Lahiti

Brezilya'da

İlk kazısı 19.yüzyıla kadar uzanan müzedeki antik mısır kalıntılarının arasında olan Sha-Amun-em-su’nun çok detaylı bir lahiti.

Maxakalisaurus

Brezilya'da

Maxakalisaurus 1998’de Brezilya’da bulunan 80 milyon yıl önce yaşamış dinozor. Paleontolog Alexander Kellner’e göre yaklaşık 9 ton ağırlığındaydı ve 20 metre uzunluğa ulaşmıştı. “Bu Brezilya’da tanımlayabildiğimiz en büyük dinozor.” diyor Alexander Kellner ve ekliyor “Daha büyük dinozorlara ait olduğu belli olan kemikleri de bulduk fakat hala onları bilimsel açıklama yapabilecek düzeyde bir araya getiremiyoruz.”

Bunların yanında Kolomb öncesi Amerika uygarlıkları olan (İnkalar, Çançaylar, Aztekler…) medeniyetlere ait çanak çömlekler, alet edavatlar, Pompeii kalıntılarından çıkarılan Antik Roma eserleri gibileri de vardı.

Öyle ki, yangından kurtulamayanların yanında bir kısım zarar görmeyenler de mevcut.

Bendego Meteoru

Brezilya'da

Müzenin meteor koleksiyonundan 5,260 kiloluk Bendego Meteoru, Brezilya’da bulunmuş en büyük meteor. National Geographic’e göre çok büyük metalik bir kaya olması onu hasara ve ateşe karşı koruyan özellikleri oldu. Cristiana Serejo -müzenin müdür yardımcısı- zoolojik koleksiyonun bir kısmı, kütüphane ve bazı seramiklerin de yangından sağ çıktığını söyledi.

Yangın süresince halk, özellikle de öğrenciler ve bilim insanları müzeden uçan küllerle beraber bazı eserler de olduğunu fark etti. Çevre sokaklarda bunları toplayarak kurtarmaya çalıştılar. Brezilya başkanı Michel Temer ise açıklamasında şunu söyledi:

Brezilya’da 200 yıllık çalışma, araştırma ve bilgi kayboldu. Bu, ülkemiz için tarif edilemez büyüklükte bir kayıptır.

Brezilya'daYangından sonraki gün müze önünde protesto eden halktan biri: “200 yıllık tarih, 20 milyon parça, küle döndü.”

Sonuç

Müzeler adeta bilimin ve kültürün deposudur, garajıdır. Bu yüzdendir ki müzelerin epey yüksek tedbirlerle korunması, tadilatların ve geliştirmelerin özenle yapılması, müzelere ayrılan ödeneklerin önemsenmesi gerekir. Bu yangın Brezilya dahil tüm ülkeler için geri dönülmeyen bir faciadır ve unutulmaması gereken büyük bir ders niteliği taşımalıdır.

Diğer yazımda görüşmek üzere;

Bilim ve mutlulukla kalın.

Kaynaklar ve ileri okuma:

1, 2, 3, 4,