Bu yazımızda duracağız ve ince şeyleri düşüneceğiz, kalemimiz merak ettiklerimiz üzerine değil olmasını dilediklerimiz üzerine bir araya getirecek bütün harfleri. Birçoğumuzun çocukluğunda aşina olduğu “Hayat Bayram Olsa” şarkısının bize hatırlattığı değerler üzerine konuşacağız; insana ve insanlığa dair var olan son umudumuzu, sonsuza kadar taşıyabilmek için değerlerimizi yaşatabilmeliyiz çünkü.

Şu Dünyadaki En Mutlu Kişi Mutluluk Verendir

Bence mutluluk içinizdeki coşkunun, insanlara yansımasıdır. Sizden çıkan bir şeyin, size daha güçlü daha anlamlı geri dönüşünü fark edebilmektir. Bu nedenle de, zaten mutluluğun tanımında vardır diğer insanları da mutlu edebilmek.

Şu Dünyadaki Sevilen Kişi Sevmeyi Bilendir

Sevgi, zarif davranmayı gerektirir. Sadece insana değil, evrendeki her şeye karşı oluşabilecek bir duygudur. Bu nedenle, tüm güzellikler için gerekli olan tek şey sevgidir. Sevmeyi bilmek, sevginin kendisi kadar kıymetlidir.

Şu Dünyadaki En Güçlü Kişi Güçlükten Gelendir

Hayat çoğu zaman düz bir çizgide ilerlemez. Geriye dönüp baktığınızda, üstesinden geldiğiniz durumların aslında bugünkü güçlü insanı var ettiğini fark edersiniz. Sonra dersiniz ki, “Eğer bir adım daha atmayacaksam niçin bu noktaya kadar geldim?” , işte bu düşünce size güç verir.

bütün

Şu Dünyadaki En Bilgin Kişi Kendini Bilendir

Yapabileceklerini, sorumluluklarını ve sınırlarını bilmek; sizi bilge bir insan yapacak her şeye ulaşabilmenizi sağlar. Kendini bilmek; birey olmanın verdiği farkındalıkla kendine ve her şeye karşı saygı duyabilmektir.  

Şu Dünyadaki En Olgun Kişi Acıya Gülendir

Bir acıyla karşılaştığınızda, zamana dair şunlar geliyorsa aklınıza; “geçiyor, geçti, geçmek zorunda..” tebrikler, siz olgun bir insansınız.

Şu Dünyadaki En Soylu Kişi İnsafa Gelendir

Buradaki “insaf” kelimesi bize adaleti hatırlatmalıdır. Adaletli olmak, vicdanı ve mantığı birlikte kullanabilmeyi gerektiriyor. Yani insaflı olmak her zaman affedici olmak demek değildir; bazı durumlarda affedici olmak, adaleti sarsabilir çünkü.

Şu Dünyadaki En Zengin Kişi Gönül Fethedendir

“Güzel insanlar biriktirdim” diyebilmek, hayatın size verebileceği en anlamlı hediyedir bence. Hayatınızı anlamlandırmayı ihmal etmeyiniz.

Şu Dünyadaki En Üstün Kişi İnsanı Sevendir

Bizi hiçbir ayrımın insanları sevmekten alıkoyamadığı, insanlar olmalıyız. Üstünlük, insanlar arasındaki farklardan değil birleştirici güçlerden meydana gelir çünkü.

Böyle bir dünya mümkün müdür, bütün dünyanın buna inanması mümkün müdür bilinmez. Ancak umudumuz hep var olacak, ve Nazım Hikmet’in dediği gibi“Böylesine sevilecek bu dünya, Yaşadım diyebilmen için”.