Moda dünyasında kalıplar kırılmaya devam ediyor. Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle fiziksel ve cinsel farklılıklara saygı duyan insan sayısı çoğaldı ve bu harekete ünlü markalar da dahil oldu. Geçtiğimiz yıl Victoria Secret ilk transseksüel meleğini podyuma çıkarırken yakın zamanda Calvin Klein de ilk trans modelini tanıttı.

İlk Trans Victoria Secret Meleği: Valentina Sampoio

Victoria Secret’ın ilk trans mankeni olmasının yanı sıra Vogue dergisinin kapağına çıkan ilk trans manken olan Sampoio, 2016 yılında L’Oreal Paris Güzellik Elçisi seçilmişti. Victoria Secret’ın yönetmeni Ed Razek’in marka içerisinde trans modellere yer verilmeyeceğini duyurduğu konuşmasından sonra büyük sansasyonlar olmuş ve markanın yılbaşı şovu en az reytingini almıştı. Ertesi yıl Sampoio, Victoria Secret ile anlaştığında El Rezak görevinden istifa etmişti.

Calvin Klein’in Yeni Marka Yüzü: Jari Jones


Jari Jones 29 yaşında ABD’li model, yapımcı ve LGBTQ hakları aktivisti. Trans bir birey olan Jari Jones, LGBTQ aktivisti olmasının yanı sıra siyahi bireylerin destekçisi ve büyük beden bir manken. Calvin Klein gibi büyük bir markanın Pride koleksiyonunu tanıtan mankenler arasında yer almasının yanı sıra bir filmde rol almış ve aynı filmin yapım ekibinde bulunmuş. Hem LGBTQ, hem siyahi hem de büyük beden bireylere rol model olabilecek güçlü ve başarılı bir model olarak kariyer basamaklarını çıkmaya devam ediyor.

Trans bireyler hala birçok kişi tarafından dışlanmakta ve kabul edilmemekte. Yukarıdaki iki büyük markanın attığı bu adımlar ve bahsedilen kişilerin başarıları birçok trans bireye umut oluyor. Moda dünyasındaki destek sadece LGBTQ bireyler için değil farklı (?) sayılan birçok insan için geçerli. Bu konularda bilgi sahibi olmak için Down Sendromu Model Olmaya Engel Değil, Güzellik Algısı Yıkılıyor Mu? ve Unibrow Hareketi ile ilgili yazılarımı okuyabilirsiniz. 🙂

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Berfincan Doğan