Yalnızca çaba göstererek anlık başarıyı garanti eden herhangi bir sisteme inanmıyorum. Ancak, mantıksal düşünceleri ve büyük algoritmaların temele indirmenin mümkün olduğuna inanıyorum. Bu yüzden cevapları hızlı bir şekilde yerine getirebilen; ancak sonuçları elde etmek için biraz odaklanmayı gerektiren basit sorular sormayı seviyorum.

İşte sorumuz: Şu andaki durumunuz (şu an bulunduğunuz yer) ile vizyonunuz (nerede olmak istediğiniz) arasında duran nedir? Engeller psikolojik, fiziksel, duygusal ya da başka bir sebep midir?

Bu, zihinsel bir kendini denetleme konusunda önemli bir sorudur ve bu sorunun cevabı bir ömür boyu iç gözlem gerektirmektedir. Cevap verilmek için önemli bir sorudur, çünkü nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız; yönünüzü neden sağladığınızı, ancak neden hala orada bulunmadığınızı sorgulayarak hayatınıza ivme katabilirsiniz. (Başka bir deyişle, soruyu cevaplayarak oraya daha hızlı ulaşabilirsiniz!) Aynı navigasyon kullanmak gibi. Nerede olduğunuzu birileri size gösterse de siz nereye gitmek istediğinizi bilmediğinizde bulunduğunuz konumun anlamı kalmaz. Hayatınızda  sizi durduran ya da en azından yavaşlatan neler olabilir?

1. Görme eksikliği

“Orada”  kendinizi hayal edemiyorsunuz, kendinizi o fotoğrafın içine koyamıyorsunuz. Peki oraya nasıl gitmeyi planlıyorsunuz? Dünyadaki en zor iş, hayatınızı planlamaktır. Biliyorum, hayat sizi sürüklüyor ama siz akıntıyla nereye geldiğinizin farkında mısınız? Siz neredesiniz? Bu yolun sonunda nerede olacaksınız? Bunu çözmek için birçok boş kağıt var. Kağıdınızı alın, kendinizi olmak istediğiniz yerde hayal edin ve yapmanız gerekenleri fark edin. Sürüklenmeyin, sağlam adımlar atın.

2. Hedeflerin eksikliği

Yani nereye gitmek istediğinizi biliyorsunuz ama oraya nasıl gideceğinizi bilmiyorsunuz. Dünyadaki en zor ikinci şey: Şimdi ne yapmam gerekiyor? İşlevsel ayrıştırma süreci sizi hem harekete geçirilebilir hem de motive edici aşamalara ayırmak anlamına gelir. Diğer bir deyişle, adımlar yeterince küçüktür ve çok küçük oldukları için motive olursunuz.

“Başarılı insanlar başarısız insanların ne yapmak istemediklerini yapıyorlar. ”- Jim Rohn

3. Oraya ulaşabileceğine inanmıyorsunuz

Bunu yapmak istiyorsunuz, ama kafanızdan geçen bir senaryo var ve hep kötü sonla bitiyor. Bunu bir düşünün: Aileniz asla yapmaya çalıştığınız şeyi yapmadı. Bunu yapmak için çok yaşlısınız ya da çok gençsiniz, doğru eğitime sahip değilsiniz, maddi durumunuz elverişli değil… Ertelemeniz ömür boyu devam edebilir. İşte bu kendinizi küçümseyen başaramayan senaryoları sonlandırın.

4. Tembelsiniz

Bunu kendinize itiraf etmeyeceksiniz ama belki de sadece tembelsiniz. Tembellik, faaliyet yeteneğine sahip olunmasına rağmen efor sarf etmede durumudur. Neden kendinize bu kötülüğü yapıyorsunuz? Her şeyin farkındasınız, hedeflerinizi isteklerinizi unutmayın.