Belki sizler de bu söze aşinasınızdır. Eskiler hep “Ceviz ağacının gölgesinde oturulmaz/uyunmaz.” derler. Peki ama neden? Bu sadece bir söylem mi yoksa gerçekliğe dayanan bir sebebi var mı?

Ömrü oldukça uzun, görkemli mi görkemli, adına şiirler yazılan ceviz ağacının bugüne kadar hiç duymadığınız, duyunca yok artık diyeceğiniz özellikleri var. Ayrıca dikkatli doğa gözlemcileri şunu da fark etmişlerdir; ceviz ağaçlarının altında hiçbir zaman başka bir bitki türü yetişmez. Ceviz ağaçlarının gövdelerinin etrafı boştur.

Siz de bunun sebebini merak ediyorsanız ve doğaya meraklıysanız buyurun o halde 😊

ceviz

Ceviz Ağacının Gölgesinde Oturulmaz, Adamı Erken Öldürür

Halk arasında da çok kullanılan Toroslar’a ait olan bu söz, aslında bir gerçekliğe dayanıyor. Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve ceviz ağacının altına oturulduğunda uyuşukluk ve sersemlik hissedilir.

Sülfür gazı, havada bulunan gazlardan daha yoğun olduğu için dibe çöker. bu nedenle ceviz ağacı görenler varsa şayet fark etmişsinizdir ağacın altında pek fazla ot, bitki gibi şeyler görmek çok mümkün değildir. Hatta bu nedenle kendi fidesinin yetişmesine bile izin vermez.

Sülfür Gazı Neden Gerekli?

Sülfür gazı düşündüğümüz kadar tehlikeli değildir. Üstelik dünyanın ömrünü ve insanlığın bu dünyada yaşayabilmesi için var olan zamanı korumasını sağlar. Bu ne demek? Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği vardır. Bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekir ama elbette insan yoğunluğunun fazla olmadığı bölgelerde.

Eee cevizin faydalarından bahsetmezsek olmaz tabi…

ağaç

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor. Ayrıca omega-3 bakımından çok zengin. Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Dünya’nın neresine giderseniz gidin, en iyi ceviz ağacı bile ortalama 100 bin adet ceviz veriyor. Bu da yaklaşık 800-900 adet cevize denk geliyor ki bu da her ağaçta bir ton ceviz var demektir. Öyle muhteşem bir sistemle oluşmuş ki hem meyvesi hem de kendisi insanlık ve doğa için bir mucize.

Ülkemizde yetişmemesi içinse hiçbir sebep yok. Sadece ceviz yetiştiriciliği konusunda değil her konuda, ülkemizin üretimde ve tüketimde öncü olması gerçekten harika olurdu.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

Kaynaklar; 1, 2, 3