İnsanlık var olduğu sürece Dünya’nın yapısına zarar verdi. Özellikle de son yüz yıl içerisinde. Bu konuda oldukça bencil davrandık. Sanki Dünya’da tek biz yaşıyormuşuz gibi suları, çevreyi kirlettik. Neyse ki “Olan oldu.” demeyi bırakıp son yıllarda çevre için çeşitli çalışmalara yoğunlaştık. Geri dönüşüm, ağaçlandırma, ecobranding hareketi vb. Başlıktan da anlaşılacağı üzere çevre dostu logolar üretebiliriz. Nasıl mı?

Ecobranding Hareketi Nedir?

Logolar markalar için oldukça önemlidir. Nitekim onların kimliği gibidir. Markanın ismini görmeden sadece logosuna bakarak bile markayı tanıyabilirsiniz. Bu yüzden markalar, logolarını her yerde görmek ve göstermek isterler. Fakat bu markalar sadece mali açıdan değil ekolojik açıdan da bir harcamaya neden oluyor. Bu logoları ürünlerine, tanıtım yaptıkları afişlere, kutularına, mağaza çalışanların için tasarladıkları kıyafetlere, poşetlerine ve daha birçok yere basıyorlar. Bu basma işlemi sırasında harcanan mürekkep miktarı doğaya çözünmesi zor bir madde miktarı olarak geri dönüyor. Bu sorundan hareketle markalar için çevreci bir logo hareketi olan  Ecobranding Hareketi ortaya çıkıyor.

Amacı Nedir?

Ecobranding’in amacı, ürüne logolarını basan büyük markaların, logolarında küçük ayarlamalar, eksiltmeler yaparak, boyada önemli ölçüde tasarruf yapmaları için onları teşvik etmek, markaları daha çevre dostu bir duruma getirmek ve aynı zamanda üretim maliyetlerinde de tasarruf etmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kavramsal bir deney çalışmasıdır. Bu çalışma ile logoların hafifçe değiştirilerek kullanılan boya miktarının %20 oranında veya bazı durumlarda daha da azaltılabileceğini göstermekte. Ecobranding her ürün için uygulandığında, yapılan tasarrufun işe yaradığını rakamlarla desteklenmektedir.

Bu hareket, milyonlarca logonun basılmasının çevresel etkilerini de azaltarak, maddi açıdan markalara, mürekkep miktarı açısından da çevreye katkı sağlamaktadır. Gerçekten de muhteşem bir fikir, sizce de öyle değil mi?

Aşağıda, McDonald’s, Nike, Starbucks ve FedEx’in ecobranding uygulanarak hazırlanmış olan logolarını göreceksiniz. Her logo özünü korumuş bir şekilde sadece mürekkebi azaltılmıştır. Daha fazla örnek logo görmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz. Peki ya siz hangi logoyu tercih edersiniz, Standart olanı mı, yoksa ecobranding logo mu?

Ecobranding Logolar

 

McDonald’s

Çevre Dostu Logolar Üretilebilir Mi? 1

Nike

Çevre Dostu Logolar Üretilebilir Mi? 2

Starbucks

Çevre Dostu Logolar Üretilebilir Mi? 3

FedEx

Çevre Dostu Logolar Üretilebilir Mi? 4