Okul

Heyecanla beklenen okullar 12 Eylül  itibari ile başlayacaktır. Çocukların içleri kıpır kıpır ve heyecanlıyken anne ve babaları büyük bir tedirginlik ve korku kaplamaktadır. Veliler çocuklarının okulda eğitim görüp arkadaşlarına kavuşmalarını isterken bir yandan da virüsün çocuklarına bulaşmasından korkmaktadırlar. Veliler korkularını bir kenara bırakıp, çocuklarını ön plana alarak yapılması gerekenleri yapmalıdırlar.

İlk olarak bu süreçte çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüse karşı çocuklarımız bilgili  olmalıdırlar. Koruyucu anne ve baba tutumlarını bir kenara bırakarak çocuklarımızı var olan hastalığa karşı objektif bir şekilde bilgilendirmeliyiz. 

Çocukları Korkutuyorsunuz

Anneler çocuklarını korumak isterken onları korkak ve özgüvensiz yetiştiriyorlar. Kimseye yaklaşma. Sakın kimseye eşyanı verme tutumlarını bir kenara bırakmalıdırlar. Çocuklara davranışlarını sebepleri ile açıklamalı ve bu durumun geçiciliği dile getirilmelidir.

Uzun süre maske kullanımına uygun yapıda olmayan çocukların ilk olarak yapması gereken şey   maskelerini düzenli takmayı öğrenmelidirler. Ellerini yüzlerine değdirmemeli, eşya ve kıyafet  temizliğine çok dikkat etmelidirler. 

Öğrencinin bütün eşyalarının üzerinde isim ve soy isimleri yazmalıdır. Kendi eşyalarına sahip çıkmayı öğrenmelidir. Eşyalarının temizliğini ve düzenini sağlamayı bilmelidir. 

Çocuklar Çantalarında Neler Bulundurmalıdır?

Çocukların çantasında dezenfektan ya da kolonya mutlaka olmalıdır. Her çocuğun en az iki tane yedek maskesi her gün temiz ve korunaklı kutu ya da dezenfekte poşet içinde yanında olmalıdır. Maske takma ve çıkarma şekli mutlaka öğretilmelidir. Lavabo gibi toplu kullanım alanlarını ihtiyaç dışında kullanmamalıdır. 

Sınıfını ve sırasını her zaman temiz tutmalıdır. Sınıf camlarını açık bırakmalı. Sınıfta toz oluşturacak davranışlardan kendini uzak tutmalıdır. 

Ellerini etrafa değdirmemeli ve yıkama kuralına uygun ellerini yıkamalıdır.

Özellikle ilk okullarda günlük sıra örtüleri yıkanmalıdır.

Okul Giriş ve Çıkışları

Okul giriş ve çıkışlarında  öğrencilerin toplu olarak bir araya gelmeleri engellenmelidir. Çocuklarınıza her gün onları alacağınız güvenli bir yer belirleyin. Siz geç kalsanız dahi kalabalık içine girmek yerine sizi ayarladığınız yerde beklesinler. Eğer siz fazla bir zaman gecikirseniz yine kalabalığa girmek yerine sadece öğretmeninin yanına giderek öğretmenini  bilgilendirsin.

Her veli gibi  sizinde korkmanız çok normal. Fakat kriz zamanları kriz odaklı çözümler uygulanır. Bu zor zamanlarda eğitim için uğraşan tüm öğretmen ve ebeveynlerin emekleri çok değerlidir.

Kaynaklar: 1

Editör: Efe Şen