Günümüzde çocuk istismarları, tacizleri, cinayetleri oldukça yaygınlaştı. Daha doğrusu her türlü medya aracı sayesinde bizlerin daha çok haberi olmaya başladı. Teknolojinin toplumları böyle önemli konularda birleştirip hak arayışı gibi konularda kolaylık sağlamasının yanı sıra kötü etkileri de mevcut. Ne yazık ki sapkın/sapık ruhlu insanlar için de teknoloji paha biçilmez bir araç. Peki bizler çocuklarımızı, kardeşlerimizi, hatta kendimizi nasıl koruyacağız?

Çocuklara Özel Alanlarını Öğretin

Çocuklarda mahremiyet eğitimi, ruhsal ve cinsel açıdan korunması için oldukça önemlidir. İlk olarak cinsel eğitim, çocuğun kendi cinselliğini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesidir. Mahremiyet eğitimi ise cinsel bilgilerin yanında daha çok kendisinin ve diğer insanlarının özelinin/özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içerir. Mahremiyet eğitimi anne baba tarafından verilmelidir.

Çocuğun kendi mahremini, özel alanını koruyabilmesi için öncelikle bu alanları çocuğa tanımlamak gerekir. Vücudun kişiye özel olan bölgeleri, bu bölgelerin gizlenmesi gerektiği çocuğa iki yaşından itibaren yavaş yavaş anlatılabilir. Bu özel alan ailenin yaşadığı topluma ve sahip olduğu inanca göre değişmekle birlikte genel olarak cinsel bölgeleri kapsar. Bu alanlara anne-baba haricinde kimsenin dokunmaması gerektiği çocuğa öğretilmelidir. Bu özel alanlar çocuklar için olduğu kadar anne-baba ve başkaları için de özeldir.

Çocuk İstismarı

Bu alanların kişiye özel olduğunu belirtmeli ve kimseye gösterilemeyeceğini anlatmalıdır. Cinsel organlar çocuk sorduğunda anne-baba üzerinden değil, çocuğun kendi cinsel organları ya da kitaplar üzerinden öğretilmelidir. Bu şekilde yapıldığında çocuk, kendi özel alanını korumayı, başkalarının da özel alanlarına dokunmamayı ve bakmamayı öğrenecektir. Çocuğumuzun özel alanlarına saygı gösterip başkalarının dokunamayacağını anlatmak en önemlisidir.

Çocukların cinsel organlarını sevgi objesi yapmamak gerekir. Toplumumuzda özellikle erkek çocukların sünnet olmalarından sonra cinsel organlarının bahsi, övgüsü fazlalaşmaktadır. Bu durumun sağlığı için gerekli olduğunu söylemek ve herkese göstermemek gereklidir.

İyi ve Kötü Dokunuş Öğretilmelidir

Hoşlanmadığı her türlü dokunuşun, canını acıtmasa bile kötü dokunuş olduğu anlatılmalı. Eğer kötü dokunuş veya bakışla karşılaşırsa öncelikle anne-babaya haber vermesi gereklidir.

Çocuklar Ailesinden Korkmamalı!

Maalesef çocukların büyük çoğunluğu, bu olaylarla karşılaştıkları zaman kendilerinin de kötü bir şey yaptıklarını ve ailelerinin kızacağından korkuyor. Yanlış olduğunu sezdikleri bir durumda anne-baba yakınlarında değilse bağırarak onları çağırmalıdır. Çağıramayacakları uzaklıktaysa diye mutlaka telefon numaraları ezberletilmelidir. Çocuklarımıza onları ne olursa olsun sevdiğimizi ve onları korumak için her şeyi yapacağımızı benimsetmeliyiz. Çocuklar belki istismarcının ailesine söylediği takdirde kendisine zarar vereceğini bile düşünebilirler. Bu yüzden anne-babaya güven duygusu çok iyi verilmelidir.

Hayır Demeyi Öğretmek

Eğer birisini öpmek veya sarılmak istemiyorsam HAYIR! diyebilme çocuklara benimsetilmeli. Tanımadığı kişilerce veya ailesinin tanıdığı kişilerce anne-babasının haberi yoksa bir yere gitmemeli, bir şey almamalı. Bu durumlarda haber vermeli.

Umarım çocuklarımız kendilerini sürekli korumak zorunda kalmaz, istismarla veya daha kötü olaylarla karşılaşmazlar. Bu mide bulandırıcı sapkınlıkların önüne çocuklara bu temel eğitimler verilerek, bilinçlendirilerek bir nebze geçebiliriz. Ek olarak Aamir Khan’ın, çocukların cinsel istismara karşı kendilerini nasıl koruması gerektiğini anlattığı videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.