Her milletin kendine göre bir kültürü, yaşam tarzı ve görüşleri var. İsveç kültürünü gösteren yaşam tarzı ise Lagom. Dekorasyon olarak ortaya çıkan Lagom şu an bir yaşam felsefesi olarak bilinmekte. 

Lagom Nedir?

Kitabının başlığından tanımlamak gerekirse Lagom, dengeli ve mutlu yaşamı sağlayan bir yaşam stili. Lagomun Türkçe bir karşılığı yok, hatta başka bir dile çevrilebilir bir karşılığı da yok. “Çok fazla olmayan, az da olmayan.” Lagom hayatı sadeleştirerek mutlu eden bir dekorasyon tarzı, meşhur İskandinav evlerinin altında yatan temel düşünce.

iskandinav

Lagom Yaşamak

“Gözün doymadı” , “Çoğu zarar, azı karar” deyimleri burada devreye giriyor sanırım. Bu yaşam tarzını benimseyen insanlar her şeyi tam kararında kullanıyorlar.

-Anlamı gibi “çok fazla olmayan ama az da olmayan” kavramını hayatınıza oturtmanız gerekiyor.

-Çok fazla olmayan ama az da olmayan gerçekçi bir hedef/yapılacaklar listesi bu felsefenin gereklerinden. 

-Minimalistlik gibi görünüyor fakat minimalistlik gibi değil çünkü bu akımın gereklerinden biri de sevdiğin şeylerden mahrum kalmamak. (Hatırlarsanız minimalizm akımının gereği az eşya ile çok mutluluktu.)

-Elbette sevdiğimiz şeylerden mahrum kalmıyoruz ama abartmıyoruz da. Yani yine “çok fazla olmayan ama az da olmayan”.

-Lagomun bir diğer gereği ise kendinize ilham olacak kişileri takip etmek! 

-İskandinav evlerine bakıldığında gözümüze minimalist yapıları çarpsa da aslında o evlerin içerisindeki eşyalar çok amaçlı eşyalar.

-Dekorasyon tarzı olarak görünüyor olsa da  içilen kahve, alınan kıyafet ve çeşitli yerlerde aşırıya kaçmamayı hedefliyor lagom. 

-Bu tarzı benimsemiş insanlar yaşamlarını sürdürebilmek adına her şeyi kararında yapmayı tercih ediyorlar.

-Elbette fakir denilebilecek bir azlıktan bahsetmiyoruz burada. Fakat bu tarzı benimsemiş insanların hayatlarında her şey yeteri kadar. 

-Bu felsefenin bir diğer amacı ise her insanın aynı standartlar içerisinde yaşaması. Yani fakir zengin ayrımını kaldırmak. 

-Bir diğer Lagom adımı ise aşırı değil verimli çalışmak. Yine çok değil ama az da değil. 🙂

-Lagom felsefesinin bir başka gereği ise sevdiklerinize daha fazla zaman ayırmak! 

Lagom tarzını benimsemiş insanların hayatlarında her şey yeteri kadar ve yeteri kadarı onları mutlu etmeye yetiyor.

Kaynakça:

12