En sevdiğiniz yemeği her gün yerseniz ne olur? Pizzayı, hamburgerleri ya da annenizin ev yapımı yemeklerini ne kadar sevseniz de hepsinin tadı zamanla aynı gelecektir. Beyniniz yenilik için can atar, bu yüzden motivasyonu ve dürtüyü düzenleyen iyi hissetme hormonu olan dopamine ihtiyaç duyar. Aynı şeyleri yapmak ya da eskiye takılıp kalmak, daha az dopamin aldığınız ve sıkıldığınız anlamına gelir.

Bu sadece yemek için değil, aynı zamanda Coolidge effect yani Coolidge etkisi olarak bilinen biyolojik fenomen için de geçerlidir. Coolidge etkisi, memelilerde psikobiyolojik beyin fonksiyonları ve cinsel davranış konusundaki çalışmaları ile tanınan araştırmacı Etolog Frank A. Beach tarafından icat edilen bir terimdir.

Coolidge Effect Hakkındaki Çalışmalar

Çalışmalar temel olarak erkek farelerin yeni dişi farelere maruz kaldıklarında tekrar tekrar boşalabildiğini gösteriyor. Erkek memelilerin çoğu, boşalmadan sonra vücutlarının tekrar boşalmadan önce iyileşmesi gerektiğinde refrakter bir dönem geçirir. Bu çalışmada ve diğerlerinde; bir erkek, birkaç dişi fareyle tekrar tekrar çiftleştikten sonra tipik olarak bitkin düşüyordu. Daha sonra yeni bir dişi fare kafese geldiğinde, tekrar performans sergileyebiliyordu. Aynı şey temelde kadınlar için de kanıtlanmıştır. Buradaki nokta, yeniliğin arzu ve heyecan uyandırması ve kişinin cinsel işlevini iyileştirmesidir. O zaman soru şu oluyor, uzun vadeli tek eşlilik tutkuyu öldürüyor mu? 

1955’te Beach, farelerin üreme davranışları üzerine olan bu çalışma hakkındaki son bulgularını sunduğu bir psikoloji konferansındaydı. Öğrencilerinden biri, bu şakaya dayanarak çalışmaya Coolidge etkisi adını vermesini önerdi. Fenomenin ismi ABD’nin 30. başkanı Calvin Coolidge hakkındaki eski bir şakaya dayanıyor.

Coolidge Etkisi Nedir ? -ProtonStark Amme Hizmeti-

Başkan ve Bayan Coolidge, bir çiftliğinin etrafında ayrı ayrı gezdiriliyordu. Bayan Coolidge tavuk kümesine geldiğinde bir horozun çok sık çiftleştiğini fark etti. Görevliye bunun ne sıklıkta olduğunu sordu ve her gün onlarca kez cevabını aldı. Bayan Coolidge, başkan geldiğinde bunun ona iletilmesini söyledi. Başkan’a söylendiğinde, her seferinde aynı tavuk mu diye sordu. Cevap şuydu: “Hayır, her seferinde başka bir tavuk ile.” Başkan Coolidge bunun eşine iletilmesini istedi.

Tüm iyi şakalar gibi bu da içinde biraz acı gerçek taşıyor. Coolidge etkisi gerçek ve dünyanın her yerindeki çiftler bununla mücadele ediyor. Hepimiz nasıl hissettirdiğini biliyoruz. 

Yeni biriyle tanıştığınızda parmaklarınızı birbirinden ayıramazsınız. Her fırsatta onunla zaman geçirmek istersiniz. Zamanla bu ilgi azalır. Her şeyi baharatlı tutmaya çalışsanız bile bu sürekli zamana, aşinalığa ve rutine karşı bir yarış. Ancak cinsel ilginiz yok olmaz, başkalarına doğru kayar. İş arkadaşınız daha çekici hale gelebilir ya da markette gördüğünüz çekici bir kadını veya yakışıklı adamı kafanızdan atamayabilirsiniz. Partneriniz sizi duygusal olarak uyandırırken, yabancılar hakkında en çılgın düşüncelere sahip olduğunuzu fark edersiniz. Cinsel ilginin azalması uzun vadeli bir ilişki için iyi bir şey değildir. Her iki partner içinde tatminsizlik yaratabilir ve aralarındaki bağı bozabilir.

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Farklar

Araştırmalar, Coolidge etkisinin farelerde, kuşlarda ve insanlar gibi diğer memelilerde ağırlıklı olarak erkek davranışı olduğunu gösteriyor. Erkek örnekler, yeni cinsel partnerlerle bir araya geldiğinde artan cinsel duyarlılık, daha kısa bir refrakter dönem, daha fazla uyarılma ve daha hızlı boşalma gösterir. Basitçe söylemek gerekirse daha sık seks yaparlar ve partnerde çeşitlilik varsa orgazm daha kolaydır.

İnsanlarda, etki her iki cinsiyet için de mevcuttur ancak erkeklerde daha yaygındır. Bu evrimsel bir perspektiften anlamlıdır. Erkekler, kendi genlerinin hayatta kalmasını sağlamak için DNA’larını olabildiğince geniş yaymaya programlanmıştır. Beyinlerimizin gelişim şekli, zorluklarla dolu tek eşli ilişkiler yaşamamıza sebep olabiliyor. Partneriniz için cinsel ilgi azalırken başkaları için arttığında bir noktada sorun yaşarsınız.

El efecto Coolidge, comportamiento de patrón sexual

Ne Yapabiliriz?

Çiftlerin çift olmasını sağlayan veya bozan tek şey iletişimleridir. Bunları çözmek için ilişki sorunları hakkında konuşmalısınız, Coolidge etkisi bir istisna değildir. Cinsel ilginin azalması hakkında konuşmak eğlenceli değildir ancak oldukça gerçektir, inkar veya sessizlik onu daha da kötüleştirir. Sizi neyin rahatsız ettiği konusunda dürüst olun ve sorunu çözmenin yeni yollarını bulmaya açık olun. Açık ve dürüst olmak iki yönlü bir yaklaşımdır. İyi bir dinleyici olun. Kesintisiz dinleyin, konuşmadan önce kendinizi onların yerine koyun ve yargılamayın.

Bir çift olarak bir engelle karşılaştığınızda, ikinizin bunu birlikte çözmeniz gerektiğini unutmayın. Kimin haklı olduğu veya kimin haksız olduğunu değil. Bu yüzden bu gibi sorunlarla karşılaştığınızda konu hakkında birlikte ne yapabiliriz diye düşünün. İletişim sağlıklı ilişkilerin anahtarıdır, ancak erkekler ve kadınlar farklı şekilde iletişim kurduğu için genellikle birbirlerini anlamak zordur. 

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Sena BAKİ