Son yılların popüler kavramlarından olan Cyborg nedir? Günümüzde Cyborg var mı? Bu alanda ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Bu öyle bir kavram ki insanlar ya tam biliyor manasını ya da hiç bilmiyor. İlginç, yakında insanları kesin olarak ikiye ayıracak olan bir kavramın bilinirliğinin bu kadar az olması. Öyle bir gelecek düşün ki kilometrelerce ötesini gözlerinle görebiliyorsun, tek elinle tonlarca ağırlığı kaldırabiliyorsun, bir dili saniyeler içinde öğrenebiliyorsun ya da çocuğunun IQ’sunu belirleyebiliyorsun… Bu geleceğin ilk adımı ise cyborg!

İnsan vücudunda organik ve yapay bileşenlerin bir arada uyum içinde kullanılmasıyla cyborg ortaya çıkmakta. Yani, sonuncusu Kabuktaki Hayalet (Ghost in the Shell) filmi olmak üzere bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz yarı insan yarı robot olanlara verdiğimiz isimdir cyborg. Kavram, İngilizce cybernetic organism (Sibernetik Organizma) kelimelerinin kısaltmalarından oluşturulmuş. Türkçesini ise TDK’da henüz tanımlanmamış olduğundan ve başka da baz alınacak kaynak olmadığından ben kullanmadım. Fakat bazı kaynaklarda Siborg olarak da geçmekte.

Neil Harbisson
Neil Harbisson İlk Resmi Cyborg

Günümüzdeki Cyborglar

En temel halinden başlayacak olursak binlerce kişi şu an kapıları açmak, belli aletleri çalıştırmak ve diğer basit işler için bileğine çip yerleştirmiş durumda. Hatta bununla ilgili kendin yap kiti de satılmakta. Yani, bu çipi herhangi bir operasyon gerektirmeden sen de vücuduna entegre edebilirsin. Resmi olarak da cyborglar tanınmakta. Bunların ilk ve en bilineni Neil Harbisson, doğuştan gelen nadir bir hastalık nedeniyle sadece siyah beyaz görüyordu her şeyi! Sanatçı olmasının verdiği kreatiflikle bir gün aklına renkleri müziğe daha doğrusu frekanslara dönüştürmek geldi. Birkaç olumsuz denemenin ardından bunu başardı ve renkleri duyarak görmeye başladı. Hatta sadece renkleri görmeyi aşarak, kızılötesi, morötesi ve gece görüşüne de sahip oldu. Yani normal insanları da aştı… Kısaca değindiğim Neil Harbisson’u yakın zamanda kapsamlı bir şekilde anlatacağım.

Bu alanda ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Belirtmekte fayda var bu alan o kadar geniş ki hepsine değinemeyiz ya da bazıları başlı başına bir yazı konusu olur. Haydi başlayalım. İlk bahsetmek istediğim husus beyin. Şu anda beyindeki bilgiler bulut gibi bir yerlere depolamaya ya da beyne bilgi yüklenmeye çalışılıyor. Bununla ilgili yapacağın en küçük çalışma sana istemediğin kadar çok kapı açacaktır. Düşünsene öğretmenlerimizin “Bir cihaz olsa da tüm bilgileri beyninize yükleyebilsem.” sitemlerinin gerçeğe dönüştüğünü. Hiçbir şey imkânsız değildir unutma!

Cyborg Ne Demek? Cyborglar Aramızda Mı? 🎙 1

Bir diğer alan ise günümüzde bile her gün yeni bir haberinin çıktığı yapay organlar. En son olarak 3D yazıcılarla üretilen kan pompalayan bir kalp üretilmişti bildiğin gibi. Bu kalbin tek dezavantajı ise 2 saat çalışabilmesiydi sonra işlevini yitiriyor maalesef. Silikondan üretilen bu kalbin kendi kendini onarabildiğinde neler olabileceğini hayal etmek bile gerçekten zor. Bu alanda çalışmaya başlasan ve ana hedefine ulaşamasan bile bile girdiğin yolda o kadar çok keşif yaparsın ki bunlar bile bir ömür yeter sana.

Yapay organlardaki bir diğer konu ise uzuvlar. Günümüzdeki ilerlemeleri düşününce şu sıralar bu işin ipinin ucu kaçmış gibi görünebilir. Fakat gelecekte, günümüzde her yıl yeni bir telefonun çıkması gibi insanlar yeni uzuvlar alacak. Örneğin ‘bir öncekinden %27 daha hafif omuz’ ya da ‘önceki nesilden %12 daha ince ve %2,3 daha fazla depolama alanına sahip beyin entegrasyonlu lens’ reklamlarını göreceğiz. Biliyorum, çok ilginç geliyor ama bunlar olacak ve bizim akıllı telefonlarda ya da uzay teknolojilerinde olduğu gibi ipin ucunu baştan kaybetmemeliyiz.

Daha yazacak onlarca konu var fakat hem bu yazıyı çok uzatmayalım hem yüzeysel anlatıp verimini azalmayalım hem de başka yazılarda tek tek ele alalım ki bizi takip etmeye devam edin 😊

Söylememe artık gerek var mı bilemiyorum fakat paylaşarak, yorum yaparak sürekli takipte kalarak, en alttaki barda bulunan sosyal medya hesaplarımızı takip ederek destek olmayı unutmayın. Esenlikler, mutluluklar…