Norveç’te yapılan bir araştırmada basılı kitap okuyanların anlama oranı ile dijital ekrandan okuyanların anlama oranını karşılaştırmışlar. Araştırmanın sonucuna göre, basılı kitaptan okuyanların anlama oranı dijital ekrandan okuyanların anlama oranından fazla çıkmış. Dünya dijitalleşse de basılı kitapların öğrenmemize katkısı hala dijital rakiplerinin ilerisinde. Daha çok kitap okumanızı sağlayacak ipuçlarını hemen anlatmak istiyorum…

kitap

1- Sevdiğiniz Konulardaki Kitap ve Yazarlarla Başlayın

Sevmediğimiz şeyleri yapmaya karşı iştahımız doğal olarak daha düşük oluyor. Bu yüzden herkesin okuduğu popüler kitaplar yerine size keyif veren konu, kitap ve yazarları tercih edin.

2- Kendinize Meydan Okuyun

Bir işi oyunlaştırmaya bayılıyorum. Daha çok kitap okumak için bir tür veya yazar üzerinden liste oluşturup kendinize meydan okuyabilirsiniz. Üstelik her kitabın bitişini küçük bir ödülle kutlamak da keyifli olmaz mı?

Daha Fazla Kitap Nasıl Okunur? 1

3- Daha Çok Kitap Okumayı İsteyin

Siz gerçekten isterseniz her şey olur. 5 sayfanın veya 5 dakikanın bile kıymeti çok. Ben bu yıl daha çok kitap okumayı başaracağınıza inanıyorum. Yeter ki daha çok kitap okumayı isteyin ve bunun için çaba gösterin.

4- Bir Kitap Kulübüne Katılın

Kitap okurken asosyal olmak zorunda değilsiniz. Eminim, çevrenizde katılabileceğiniz bir kitap kulübü vardır. Yoksa bile kendi kitap kulübünüzü oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan bir kitap seçmek ve size katılmak isteyen 3-5 kişi bulmak. Böylelikle her ay bir kitap seçip, okuyup kulüpteki insanlarla üzerine konuşabilirsiniz. Bence harika bir motivasyon!

Daha Fazla Kitap Nasıl Okunur? 2

5- Alışkanlık Zinciri Oluşturun

Bir alışkanlığın oturma süresi kişiden kişiye değişse de alışkanlık oturana kadar zincir metodu kullanmak işe yarar. Yapmanız gereken, günün sizin için uygun bir zamanında mutlaka 10 dakika okuyun ve bunu başardığınız her gün için ajandanıza veya takviminize bir işaret koyun. Eğer zinciri bir gün bozarsanız da ertesi gün hiç bozmamış gibi devam edin.

6- Okumayı Önceliklendirin

Eğer yukarıda bahsettiğim yöntemlerin hiçbiri sizi heyecanlandırmadıysa bunun heyecanlandıracağına eminim. Sabah derse veya işe başlamadan önce ilk olarak 10 sayfa kitap okuyun. Evdeyseniz kahvaltı ederken okuyun. Dışarıya çıkacaksanız da yanınıza taşınabilir bir boyutta kitap alın ve toplu taşımada veya okulda kantinde 10 sayfayı okumayı tamamlayıp günün geri kalanına öyle devam edin.

Daha Fazla Kitap Nasıl Okunur? 3

7- Okumaya Vakit Planlayın

Gün içinde çok fazla uyarana maruz kalıyoruz ve stres oluyoruz. Bu yüzden okuma zamanını dinlenme ve stresten arınma seansı olarak düşünüp planlamak okumaya olan bağlılığınızı artıracak bir strateji. Kendinize okuma köşesi ayarlamak ve okuma zamanını özelleştirecek ritüellere başvurmak, bu eylemden alacağınız keyfi artıracağı için daha çok okumanız konusunda sizi teşvik edecek.

Bol okumalı bir ömür dilerim..

Kaynakça:

1-https://www.makaleler.com/kitap-okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir

2- https://ceotudent.com/kitap-okuma-aliskanligi-icin-tavsiyeler