Çocukken her gün heyecanla uyanırken büyüdükçe üzerimize çöken üşengeçlikle yataktan kalkmak bile zorlaşıyor. Sorumluluktan yorulmuş bir şekilde, karamsarlığın etkisinde hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Peki, umudumuzu tekrar kazanıp daha iyi hissetmek için ne yapabiliriz?

Daha Mutlu ve Enerjik Bir Hayat İçin 7 Maddede Ne Yapabiliriz? 1

1) İlk Önce Korktuğun Şeyi Yap

Duygularınızla ne kadar iyi baş ediyorsanız gün boyu hem mental hem fiziksel olarak enerjinizi korumak sizin için o kadar kolay olacaktır. Bunu başarmanın en iyi yollarından biri ise korktuğunuz şeyi ilk önce yapmanız.

• Korktuğunuz şeyi başarmak kendinize olan güveninizi arttırır ve günün geri kalanında yapılacaklar için daha çok enerji bulmanızı sağlar.

 Korktuğunuz şeyi ilk önce yaptığınızda mental olarak kendinize koyduğunuz büyük bir engeli yıkmış olursunuz. Bu da düşüncelerinizin berraklaşmasını ve diğer işleri daha kolay bitirmenizi sağlar.

enerjik

2) Aktif Bir Yaşam Biçimi Benimse

Fiziksel aktivitenin mutluluk, sağlık ve verimlilik için ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Ne yazık ki çok azımız bunu gerçekten hayatının bir parçası haline getirebiliyor. 

Bu alışkanlığı kazanmak için en önemli nokta, gerçekten seveceğiniz bir aktivite bulmak. Sevdiğiniz bir şeyi devam ettirmeniz ve onu rutininiz haline getirmeniz her zaman daha kolay olacaktır. 

• Yapmaktan keyif aldığınız bir aktivite bulun ve bu aktiviteyi daha aktif bir hayat tarzı için motivasyon kaynağı haline getirin.

Daha Mutlu ve Enerjik Bir Hayat İçin 7 Maddede Ne Yapabiliriz? 2

3)Uyku Kaliteni Önemse

Doğru miktarda ve doğru nitelikte uykunuzu almanız kritik önem taşıyor. Az uyumak kadar çok uyumak da size zarar veriyor. 8 saatten fazla uyuduğunuzda oldukça halsiz hissedersiniz. İdeal uyku saati ile ilgili pek çok bilgi bulunsa da bu kişiye göre oldukça değişiyor. Kendinizi tanımanız ve ideal uyku saatinizi bulmanız gerekiyor.


Uyku kalitenizi arttırmak için yapabilecekleriniz:

• Mavi ışıktan etkilenmemek için yatmadan 1 veya 2 saat öncesinden cihazlarınızı kapatın.

 Meditasyon ya da kitap okumak gibi rahatlatıcı uyku öncesi rutinler edinin.

4) O İşe Başlama Sebebini Hatırla

Sabah erken kalkmak için yapabileceğiniz en iyi şey, bilinçaltınızı buna hazırlamak. Uyumaya hazırlanırken sabah neden erken kalkmak istediğinizi düşünün. Yeni bir güne enerjik başlamaktan keyif alın.


• Güne nasıl başladığınız, gününüzün verimliliğini doğrudan etkiler. Siz fark etmeseniz de güne başlarken sahip olduğunuz enerji yaptığınız her işte kendini gösterecektir.

Daha Mutlu ve Enerjik Bir Hayat İçin 7 Maddede Ne Yapabiliriz? 3

5) Objektif Bakmayı Unutma

Yanlış bir düşünce tarzıyla tüm günleri hayatımızın nasıl da istediğimiz gibi olmadığını düşünerek geçirir ve kendi kendimizi yer, bitiririz. Kapasitemizi kullanmayı bir kenara bırakın, kendimizi daha da aşağı çekeriz. Hayatta savaşmamızı sağlayan en önemli şey olan umudu gittikçe kaybederiz.


• Enerjimizi fiziksel aktiviteler değil düşüncelerimiz sömürüyor.

Daha Mutlu ve Enerjik Bir Hayat İçin 7 Maddede Ne Yapabiliriz? 4

6) Toksik İnsanlardan Kurtul

Toksik ilişkiler siz fark etmeden tüm yaşam enerjinizi sömürme potansiyeline sahiptir. Bunu fark ettiğiniz an devam etme gibi bir kötülüğü kendinize yapmayın. Kimseyi kaybetmekten korkmayın. 

Sağlıklı ilişkiler kurabileceğiniz ve sizi destekleyen insanlar bulmaya çalışın. Bu insanlar bir sonraki aşamaya geçmeniz için mücadele etmeniz gerektiğini size hatırlatırlar. İçinizde olan gücü fark edip harekete geçmenizi sağlarlar. Gerçek arkadaşlık birbirine destek olmak değil midir?

Daha Mutlu ve Enerjik Bir Hayat İçin 7 Maddede Ne Yapabiliriz? 5

7) Kalbindeki Amaç İçin Her Gün Zaman Ayır

Hayalinizin çok uzak görünmesinin hiçbir önemi yok. Önemli olan o hayal için her gün emek vermeniz ve gerçekten çabalamanız. Tam olarak hayalinizdeki yere çıkıp çıkamayacağınızı kimse bilemez ama devam ederseniz belki hayalinizdekinden bile daha büyük şeyler başaracaksınız.

 Kendinize sabah enerjik uyanmaya değecek bir amaç vermeniz gerekiyor.

• Emekleriniz sonucunda nasıl geliştiğinizi gözlemlediğinizde hissedeceğiniz tatmin duygusunun yerine hiçbir şeyi koyamazsınız. 

Kaynakça: 1

Editör: Sena Bakı