Öncelikle belirtmeliyim ki disleksinin ne demek olduğunu, hatta bugüne kadar disleksi diye bir şeyin var olduğunu bile bilmiyordum. Eminim aramızda disleksi diye bir şey olup adının disleksi olduğunu bile bilmeyenlerimiz vardır.

Ben disleksiyi oyuncu Ebru Cündübeyoğlu’nun bir konuşmasını dinlediğimde tanıdım ve bu konuda biraz araştırma yaptım. Sosyal medyada farkındalık yaratılmaya çalışılan bir konu olduğunu gördüm.
Bu konuda insanların duyarlı olması ve bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Disleksi Nedir?

Kişinin normal veya üstün bir zekaya sahip olmasına rağmen okuma ve konuşmada sorun yaşaması durumudur. Dikkat ve hafızayı etkilemektedir.

Disleksinin Başlıca Belirtileri Nelerdir?

-Benzer harfleri karıştırma
-Harfleri atlayarak okuma ve yazma
-Harf sırasını tersten algılama
-Okuma sırasında hece tekrarı
-Alfabeyi ezberleme güçlüğü
-Aynı satırı okumaya devam etme
-Sıklıkla karşılaşılmayan kelimeleri okuma ve konuşmada güçlük çekme

Disleksinin Tedavisi Var Mıdır?

Disleksiye karşı refleks terapisi diye bir tedavi yöntemi mevcut. Fakat disleksi her ne kadar hastalık olursa olsun kişi özellikle çocukken, kendisine hasta biri gibi davranılması onun kendini toplumdan soyutlamasına yol açabilir. Bu yüzden uzmanlar, disleksi hastalığına sahip bireyler için uygun öğrenme yöntemleriyle eğitim sağlanabileceği kanısında. Yani disleksiye sahip bireylerin farklı insanlarmış gibi algılanması sadece onların özgüveninin kırılmasına sebep olur.

okuma

Disleksi Eksiklik Midir?

Bir önceki başlıkta anlattıklarımdan ziyade tanıdıklarımız arasından disleksi olanlar üzerinden anlatmak istiyorum bu “eksiklik” konusunu. Disleksi hastaları bazı şeyleri yapamıyor olabilirler ama onlar bir sonraki başlıkta vereceğim isimler gibi dahi, Robin Williams gibi komedyen, Agatha Christie gibi yazar, John Lennon gibi müzisyen, Refika Birgül gibi yemek kitabı yazarı veya Ebru Cündübeyoğlu gibi bir oyuncu ve daha buraya sığdıramayacağım onlarca başarılı insan gibi olabilirler.
Disleksi hastalığına sahip olan çocukların ebeveynlerinin sabırlı olmaları ve onların yaşıtlarından farklı olduklarını belli etmemeleri gerekmekte. Bu sayede çocuklar kendilerini eksik hissetmez ve disleksi hayatlarında bir eksiklik olarak yer almaz. Aynı şekilde bu öğretmenler için de geçerli. Eğer sınıfınızda disleksi hastalığına sahip bir çocuk varsa, yaşıtlarına üç dakika anlattığınız konuyu disleksi olan çocuğa beş dakika anlatmanız size bir kayıp değil kazanç olabilir.

Dahi Hastalığı (Disleksi)

Dahi hastalığı olarak bilinen disleksi hastalığı Albert Einstein, Stephen Hawkings, Alexander Graham Bell, Thomas Edison, Louis Pasteur gibi isimlerde görülmüştür.