“Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark, inatçı bir illüzyondan ibarettir.”

Albert Einstein

dark

İlk bölümü 1 Aralık 2017 yılında yayınlanan Alman yapımı DARK, Almanya’nın nükleer enerji santraline sahip küçük bir kasabası olan Winden’da geçiyor. Kasabada gizemli bir şekilde çocukların kaybolmasıyla başlayan dizi başlangıçta polisiye gibi görünse de aslında olaylar sadece polisiyeden ibaret değil.

Zamanda Yolculuk

21 Haziran 2019’da intihar eden ve arkasında bir mektup bırakan adamla başlayıp, 4 Kasım 2019 yılında 6 gencin bir mağara yakınlarında, kaybolan arkadaşlarının ot zulasını bulmaya çalışırken aralarından birinin daha kaybolmasıyla kasaba adeta seferberliğe sürükleniyor. Kaybolan çocuklar, intihar eden bir adam ve zamanda yolculuk ile sizi geçmiş, şu an ve geleceğe götüren sahnelerinin yanı sıra dizide onlarca karakterin olması diziyi çözülemez bir düğüm haline getiriyor.

Dark- Son Döngünün Başlangıcı: 27 Haziran 2020 1

Zamanda yolculuk aslında bilindik bilim-kurgu dizi/filmlerinden farklı olarak karakterlerimizi istedikleri zamana götürmek yerine 33 yıl ileri veya 33 yıl geri götürebiliyor. Dizide açıkça belirtilmese de 33 sayısının rastgele seçilmediği, Nietzsche’nin Bengi Dönüş teoremine dayandığı güçlü tahminler arasında.

Dark- Son Döngünün Başlangıcı: 27 Haziran 2020 2

Sorular ve Cevaplar

Her bölümünde yeni bir şey öğrendiğimiz ve merak duygusunun her dakika arttığı, bölüm sonlarında kendinizi yorum okurken, aile bağlarını çözmeye çalışırken ve birilerine soru sorarken bulabiliyorsunuz. Ben de çoğunlukla Dark izlerken kendime şu 13 soruyu soruyorum: “Kaçta, hangi, ne ile, niçin, ne olmuş, kimi, nerede, nasıl, ne zaman, kimden neyi, ne belli, neye, kim?” Bu sahneyi bir yerden hatırlıyor gibiyiz ama asıl soru aslında “Nerede?” değil, “Hangi zamanda?” değil “Hangi evrende?” sorusu. Doğru soruyu sorduğumuz ve doğru cevabı aldığımız bir final sezonu olacağını ümit ediyorum.

Dark- Son Döngünün Başlangıcı: 27 Haziran 2020 3

Dizinin ilk 2 sezonu karakter açıklamaları, 33 yıl döngüsü ve bu döngünün başlangıç arayışı ile geçerken, 3. sezon 27 Haziran 2020’ de gerçekleşecek olan kıyameti ve daha sonra gerçekleşecek olayları konu alıyor olacak.

Tüm bunlar yaşanırken Dark’ın final sezonu ve yazımın yayın tarihinin aynı gün olmasının bende ufak bir paranoya yarattığını da söylemeden geçemeyeceğim. Yazıyı okuduktan sonra Dark’ın final sezonu yayınlandı diye izlemek için geç kaldığınızı düşünmeyin. Bugün başlayın! Unutmayın, her son yeni bir başlangıçtır.

Kaynakça: 1

Editör: Sena Bakı