Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) iş, okul, ev hayatını ve sosyal yaşamı zora sokabilecek, herhangi bir yaş kalıbına sığdırılamayan, erkeklerde ve kadınlarda görülebilme olasılığına sahip, genetik aktarımı bulunan ruhsal bir rahatsızlıktır. Belirtileri değişkenlik göstermekle bir uzman tarafından teşhisinin konması gerekmekte olup semptomları karıştırılabilir niteliktedir. Gerekli görüldüğünde ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

dehb

Şimdi onu daha yakından tanıyalım.

DEHB Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aynı şeyleri tekrar yazmaktansa sizleri şu şekilde yönlendirebilirim. Belirtilerine göre DEHB 3 ana kategori altında karşımıza çıkmaktadır: Dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik. Bunları listelenmiş haliyle https://npistanbul.com/cocuk-ergen/dehb-nedir buradan inceleyebilirsiniz. Daha detaylandırılmış haliyle, ne olduğundan tanının nasıl konulduğuna kadar açıklanmış ve tedavi yöntemlerinin anlatılmış olduğu https://www.medicalpark.com.tr/dikkat-eksikligi/hg-2289 bu metni incelemeniz de mümkün. Ek olarak da kaynakta vereceğim linkten Türkiye Psikiyatri Derneği’ne ait benzer bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.

dikkat

Ayrıca Nevzat Tarhan’ın anlatımıyla ve içeriğe yerleştirilmiş kısa canlandırmalarla https://youtu.be/AiwcmG-aKIE linkteki video aracılığıyla konuya dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Dikkat eksikliği yaşayan bir çocuğa okulun ve ailenin nasıl davranması gerektiğini https://youtu.be/_YuI_ddOvJ4  buradan, birbirleriyle karıştırılma ihtimalleri bulunan disleksi, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliğinin farklarını ise https://youtu.be/EZC9RqgFn_g buradan dinlemeniz mümkün. Ek olarak bir farkındalık adına da kaynakta belirtilen videoyu izleyebilirsiniz.

psikoloji
deconcentrated Young Adult Woman Looking Away While Studying in Library.

Hikayelerini Paylaşanlar

En sonda DEHB ile yolculuklarını anlatan insanları dinleyebileceğiniz linkleri vermeden önce birkaç hususa değinmek isterim. Bu rahatsızlığın belirtilerini kendinizde ya da çevrenizde gözlemlemeniz mümkün. Her zaman üzerine durulduğu gibi farklı sebeplere bağlı olma ihtimaline karşın bir DEHB durumu ile de karşı karşıya olabilirsiniz, etkisine girip kendimize derhal teşhis koymamamız gerektiği gibi söz konusu durumların ağırlığına bağlı olarak bir uzmana danışmak gereklidir.

Hayatımızı, başarılarımızı olumsuz etkileyebildiği düşünüldüğünde yaşam kalitemizi arttırmak ve zihnimizden alabileceğimiz en iyi verimi alabilmek adına göz ardı edilmemesi gereken bir durum. Potansiyelinizin arada kaybolmadan değerlendirilebilmesi, başarmanıza aslında bir engel yokken tembel olarak nitelendirilmenin uzağında olduğunuzun fark edilebilmesi ve enerjinizi yönetmenin keyfini sürebilmeniz için dikkate değer bir adım. Bir hatırlatma da şu ki başarılı bir insan olsanız bile DEHB ile sizin de yolunuz kesişmiş olabilir. Önemli noktaysa her bir detaya göz atıp kendimizi etiketlemeden bilirkişiye ulaşmak.

sorun

Kendimizde karşılığını bulabiliyorsak gerekeni yapabilmek adına yönlendirici olmanın yanında, bu bilgileri öğrenmek çevremizde muhtemel söz konusu rahatsızlıktan muzdarip kişilere daha hoşgörülü davranabilmek adına da fayda sağlar nitelikte. Bazı nitelikler itibariyle toplumdan dışlanma, yargılanma ya da azar gibi durumlara maruz kalabilen bu kişiler sahip oldukları birtakım özellikleriyle pek çok önemli işe imza atabiliyorken bu tür olumsuzlukların neticesinde toplum adına büyük kayıplar yaşanabilir, hem bu kişilerin yeteneklerinin değerlendirilmesi adına hem de etkinin doğuracağı tepki dolayısıyla.

Bu yüzden yargılamadan önce düşünmek gerek ve bilmek gerek ki tüm insanlar bir yapbozun parçaları gibi kenetlendiğinde görsel şölen sunan muhteşem bir tablo meydana gelebilir, ancak  parçalardan birini çıkardığınızda manzaraya gölge düşebilecektir. Üstelik bu durumda kalan parçaların dağılması da kolay olacaktır. Her insanın potansiyelini fark edebilmek ve her potansiyelin fark edilebilmesine yardımcı olabilmek temennisiyle…

Bir de DEHB’İ yaşayanlardan dinleyelim, onlar aynı zamanda başarının da örnekleri. Pınar Kobaş Sıçrar’ın kendini sevme yolculuğuna https://youtu.be/rREwZ8dXbDQ buradan, ‘’ Sanki 8 beynim var, hepsinde 40’ar tarayıcı açık.’’ diyen Penny Jarett’in konuşmasına https://youtu.be/O9LjKgSidWo buradan, kendisi gibi DEHB ile mücadele edenlerle bir kabile kuran ve başarı hikayesini anlatan Jessica Mccabe’in anlattıklarına https://youtu.be/mikFvciQ2gM buradan ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler…

Kaynak : https://www.psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/33/eriskin-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu