Bugün sizlere ürkütücü bir deneyi anlatmak istiyorum. Ülkemizi ikiye bölen cinsiyet meselelerine belki de çözüm olabilecek bir deney. Ama yazıma başlamadan önce sizlere bir soru sormak istiyorum. Sizce cinsiyet doğaya (hormonlar vs.) mı bağlı yoksa yetiştirilme tarzına (psikoloji vs) mı bağlı?

Her Şeyin Sebebi “Fimoz”

22 Ağustos 1965’te Winnipeg, Kanada’da doğan Bruce Reimer ve ikizi Brian’a onlar daha 6 aylıkken idrar yapmalarında meydana gelen bir sıkıntıdan ötürü “fimoz” adı verilen bir hastalığın teşhisi kondu. Bu hastalık onların idrar yaparlarken sorun yaşamalarına ve sık sık enfeksiyon kapmalarına sebep oluyordu.  Bir süre sonra ikizlerin sağlıkları için riskli hal alan bu hastalık ile mücadele etmek amacıyla doktorlar, tıbbi amaçlarla çok nadir uygulanan sünnet uygulamasını yapma kararı aldılar. Fakat dönemin de getirdiği eksiklikler ile birlikte bilindik yöntemler yerine, yakarak sünnet yöntemini seçtiler. Ameliyat Brain için sorunsuz olurken, Bruce için durum aynı değildi. Bruce’un penisi tamamen yanmış ve kullanılmaz hale gelmişti.

Cinsiyet Deneyi

Brenda Reimer’a Dönüşüm

Bruce için büyük endişe duyan Reimer ailesi çözüm için dönemin en iyi doktorlarını barındıran John Hopkins Hastanesine gittiler. Burada, cinsel gelişim ve cinsiyet kimliği alanında yaptığı çalışmalarla dünya çapında ün salmış Dr. John Money ile görüştüler.  Dr. Money’in belki de hepimize çılgın gelecek bir fikri vardı. Küçük Bruce’un cinsiyetini değiştirip gerçek cinsiyetini bilmeyen bir kız olarak büyütülmesi gerektiğine aileyi inandırmaya çalıştı.

Üzerinde çalıştığı Nötral Cinsiyet Teorisinden aileyi bahsetti. Nötral Cinsiyet Teorisine göre cinsiyet “İlk çocukluk yıllarında çevreden öğrenilen bir olgudur.”  Yani bu teoriye göre aslında çocuğun cinsiyet kimliğinin öğrenme yoluyla değiştirilebileceğine ve cinsiyeti erken yaşlarda değiştirilirse çocuğun buna uyum sağlayabileceğine inanılıyordu. Başka şansı olmadığını düşünen aile bu çılgın fikri kabul etmişti. Bruce 22 aylıkken orşektomi uygulayarak testislerini  aldılar ve ona artık Brenda olarak seslenmeye başladılar. 

Cinsiyet Deneyi

Ameliyat sonrası Dr. Money, Brenda (Bruce)’yı yakından takip ederek kendisini bir dişi olarak görmesini sağlayacak tüm gereklilikleri yerine getirdi.Aileyi de sıkı bir eğitime alan Dr. Money için bu deney önemliydi, çünkü ilk defa bu kadar uzun süreli bir cinsiyet değişimi deneyi yürütülecek ve psikolojik etkileri gözlenebilecekti. Dr. Money Brenda’yı 10 yıl boyunca yakından takip etti. Bütün psikolojik sapmalar ve sorunlar kontrol grubu gibi görülen kardeşi Brain sayesinde tespit edilebiliyordu.

Dr. Money araştırmanın sorunsuz bir şekilde ilerlediğine inanıyordu. Hatta araştırma notlarına Bruce’un hareketlerinin bir kız çocuğunu andırdığını; ikizininki gibi erkeksi tavır ve hareketlerinin bulunmadığını yazmıştı.Fakat durum pek de öyle değildi. Küçük Brenda daha 2 yaşındayken cicili biçili elbiselerini yırtıp, bebekleriyle oynamayı reddediyordu. Kardeşi Brian’in oyuncaklarını gerekirse kaba kuvvetle alıp onlarla oynamayı tercih ediyordu. Okuldaki agresif davranışlarından hem kendisi hem çevresindekiler rahatsız ve şikayetçiydi.

Gerçekler Gün Yüzüne Çıkıyor!

Dr. Money artık Bruce’a bir vajina yapabileceğini söyledi, aile de bunun üzerine korkup deneyden vazgeçti. Bu sebeple Bruce ergenlik dönemine kadar karnına açılmış olan delik yardımıyla idrarını yapmak durumunda kalmıştı. Dr. Money her ne kadar çabalasa da, yahut gerçekleri istediği gibi görmek istese de, deney yanlış yerlere gitmeye başlamıştı. David’in ailesi çocuklarından kopmuş, iki çocuğun da psikolojisi anormal bir hal almaya başlamıştı. Ailenin bağlarını koparmasından sonra Dr. Money çocuklarla ilgili hiçbir makale yayınlamadı ve başarısızlığı gizlemeye çalıştı.

Kendisinde bir terslik olduğunu fark eden Brenda’dan artık gerçeği saklamak zordu. Brenda 14 yaşına geldiğinde, yerel bir psikoloğun ikna etmesiyle ebeveynler Brenda’ya gerçekleri açıklamıştı.

Cinsiyet Deneyi

Gerçeği öğrenen Brenda suçluyu ailesi değil onları yönlendiren doktorlarda bulmuştu. Özüne dönmeye karar veren Brenda, kendi seçtiği isimle hayata devam etme kararı verdi “David”. Artık insanlar ona David diye sesleniyordu. 37 yaşında geldiğinde David erkek olmak için çabaladı. Kendisine düzenli olarak testosteron hormonu enjekte ettirdi. Göğüslerini aldırdı. Ameliyatlar geçirerek kendisine bir penis yapılabilmesi için uğraştı. 1990 yılında ise evlendi.

Trajik bir çok olay yaşayan ailenin bir diğer üyesi Brian, olanları kolay sindirememişti ve şizofreni tanısı konulmuştu. Aşırı miktarda antidepresan kullanımı sebebiyle 2002 yılında Brain Reimer hayata gözlerini yumdu. David ise kardeşinin ölümü ile sarsıldı, uzun yıllar işsiz kaldı. Hormonal dengesinin bir türlü sağlanamamasından dolayı psikolojik problemler yaşadı. 2004 yılında 38 yaşındayken evden tüfeğini alarak arabasını bir marketin otoparkına park ettikten sonra tetiği çekti ve hayatına son verdi.

David’in trajik öyküsü bizlere kanıtlıyor ki insanları ve tercihlerini yargılayamayız. Aslında burada tercih kelimesini kullanmak bile belki de yanlıştır. Çünkü her cinsel eğilim doğuştandır ve sonradan değiştirilmesi imkansızdır. Ön yargılarımızı gerçekten bir kenara bıraktığımızda barışın o zaman bizi bulacağına ve kucaklayacağına inanıyorum.

Kaynakça:

1