Dennis Hope Ve Onu Zengin Eden Gezegen Satma Fikri | KreatifBiri

Dennis Hope ve Onu Zengin Eden Gezegen Satma Fikri

Büyüklerimiz her zaman evin olsun araban olsun, bir de arsan olsun deyip dururlar. Bir gün arsandan yol geçer arsan para eder derler. Git gide bu dünyaya sığamayacağımızı düşünürsek, dünyadan arsa almayı bırakıp gezegenlerden arsa alsak daha karlı çıkacakmışız gibi duruyor. O zaman sizi Dennis Hope ile tanıştıralım. Kendisi gezegen emlakçısı olup, gezegen ve uydulardan parsel parsel arsa satmakta. Hatta aydaki tüm parseller dolmuş durumda. O zaman Mars’ı kaçırmadan paraları biriktirmek lazım.

Dennis Hope Kimdir?

uzay

Dennis Hope, ikinci el araba satışı yaparak geçimini sağlıyordu. Eskisi gibi gitmeyen işleri onu iyice ekonomik sıkıntılara sokmuştu. İşlerinin kötü gitmesinden sonra eşiyle de boşanan Hope, büyük bir depresyon içerisine girdi. Bundan kurtulmak için bir gece sahte tapular basıp arsa satmaya karar verdi. Şöyle başını gökyüzüne kaldırdı. O gece dolunay vardı. Bir düşündü. Neden olmasın dedi ve hayatını tümden değiştirecek kararı verdi. Gezegen ve uydulardan arsa satacaktı.

Dennis Hope, hemen ay ile ilgili bir araştırmaya girişti ve ilk karşılaştığı yazı Birleşmiş Milletler‘in 1967’de yayınlamış olduğu makalesindeki “Ay ve diğer gök cisimleri, hiçbir ulus tarafından sahiplenilemez ve üzerinde hak iddia edilemez.” oldu. Bu makalede ülkeler hakkında madde vardı. Fakat bireyler hakkında bir madde yazmıyordu. Bunun üzerine Hope, sahte ay tapuları hazırlamaya başladı.

Bu Fikir Nasıl Bu Kadar Tuttu?

Ay ve sekiz diğer gezegen ve uyduları için sahte tapular hazırlayan Hope, hazırladığı tapular birkaç başvuru sonrasında yerel hükümetten onay aldı. Bu onayın verdiği güvenle, tapularını Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ve Sovyetler Birliği’ne de postaladı. Ancak hiç cevap alamadı ve bunu onay olarak varsayarak işe koyuldu.

Oluşturmuş olduğu tapuları satma vakti gelmişti. Kalabalığın olduğu yerlere gidip insanlarla konuşmayı deneyerek ay parsellerini satmayı denedi fakat bunda başarılı olamamıştı. Daha sonrasında merkez edindiği kafe ve barlarda gün boyu oturarak insanlarla diyaloğa girmeye çalıştı. İnsanlar kendisine ne işle meşgulsun dediklerinde aydan arsa sattığını söyleyerek onların dikkatini çekmeye çalışıyordu. Bu şekilde ufak bir başarı yakaladıktan sonra işi büyütmesi gerektiğini düşündü.

1995 yılında araba satıcılığı işini bırakarak tam zamanlı olarak gezegen emlakçılığıyla ilgilenmeye başladı. Kendisine Moonshop adında bir web sitesi kurduktan sonra ünü daha da artmıştı. BBC ve CNN gibi büyük kanalların da dahil olduğu 180 farklı global kanalda haberlerinin çıkmasının ardından satışları bir anda tavan yaptı.

Günde 1500 civarında arsa satmaya başlayan Dennis Hope’un müşterileri arasında George Bush, Nicole Kidman ve Tom Cruise gibi ünlü isimler de bulunuyordu. Gezegenlerin parsellerinin fiyatlarını kendi zevklerine göre belirleyen Hope, ayın bir dönümünü 14 sterline satıyordu. Böylelikle bu işten 7 milyon sterlinden (43 milyon liradan) fazla para kazandı.

Buna Dur Demenin Vakti Geldi

dennis hope ile ilgili görsel sonucu

İşleri iyice abartan Hope, 2004‘de arazi sattığı 170 bin kişinin onayını alarak bir Galaksi Devleti kurdu. Hatta daha da işi abartarak 2009‘da bir uzay aracı geliştirdiğini idda etti. Arazi sahiplerini bu araçla aya götüreceğini belirtti. Bu saçmalıklardan sonra bu uzay hukuku uzmanları “Eğlence bitti.” diyerekten bu konunun üzerine gitmeye başladılar.

Dennis Hope’un bir dolandırıcı olduğunu söyleyen bu uzmanlar Almanya ve İsveç‘in desteğini alarak dolandırıcılıktan dava açmak istediler. Yetki alanlarının dışında olduğu gerekçesiyle bu dava olayları daha başlamadan bitti. Bunun üzerine Çin, Almanya ve İsveç olmak üzere birçok ülke gök cisimlerinin satılmasına yasak getirdi.Hala da internet üzerinden satış yapan Hope’un sitesini incelemek isterseniz Moon Estates linkinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiyi Yay
Written by Ecem Bölük
22 yaşında bir Bilgisayar Mühendisi. Okumaya, yazmaya ve kodlamaya delicesine bağlı kreatif biri.

Leave a Reply