Dikkat! Aşırı eleştiri içerir.

Savaş yeniden başlasın..

Mc Donald’s, son reklamı ile tüm kahve markalarına gönderme yaptı. Öyleki bu reklam epey bir ses getirdi. Bu, ne kadar bir başka markanın kendini ön plana çıkarma stratejisi dahi olsa oldukça başarılıydı. Değinilen konular herkesin bildiği konulardı ama kimse, kendini en özel hissettiği o anların elinden alınmasını istemedi. Düşünsenize önünüze bir kahve geliyor ve üstünde çok kıymetli isminiz yer alıyor. Aman Allah’ım dehşet verici! Hele ki bir de yanlış yazılmış ise tam Instagram’a atılmalık bir snap. Lütfen susalım, fiyatı ne olursa olsun bu anı yaşamaya değer!

İşte bu kadar basit…

Devlerin Savaşı

Ha unutmadan.. Finalinden düşük aldığımız dersin bütünlemesine girmek ile aynı tadı vereceğine inandığımız, intihar etmek için içilmesi muhtemel olan ‘filtre kahve’ye neden 7,50 ₺ veririz ki? Bütünlemeden önce intihar etmek ise amacımız evet, birebir. Mc Donald’s da tam olarak bu konuya değinmiş ve ‘Ölümün fiyakalısı mı olur kardeşim? Al sana mis gibi 1 liralık kahve.’ diyerek cebimize son bir kez hürmet etmiştir.

Markaların Savaşı

Mc Donald’s amca iyi iş çıkardı doğrusu ama buna benzer bir reklamına da şahitlik etmiştik. Tıpkı burada Starbucks vb. ünlü kahve markalarını hedef aldığı gibi Show Burger isimli menüsü ile de epey ses getirmişti. Ne eti alevli tavada sunmanız ne de dev orkestra ile karşılamanız işe yarar. Showa gerek yok, show burgerde diyerek tüm rakiplerini bir bir selamladı. Sahi bu alevli tavalar, sirk gösterisi tadındaki showlar tanıdık geldi mi? Neydi neydi şu son tuz bükücü?

O alevler ne alevi bir bilseniz, cebiniz yanıyor cebiniizzz!!!

Devlerin Savaş Stratejileri..

Son zamanlarda Youtube’da karşınıza çıktı mı bilmiyoruz şu yemek şirketi anketleri. Meğer ne büyük işlerin habercisiymiş. Son Yemeksepeti reklamında Edis ve Büşra Develi’nin iş birliğinde gerçekleşen bir kampanyadan bahsedilmektedir. Kampanya gereğince #Acıktırbeni hashtagı ile paylaştığınız yemek fotoğraflarına Yemeksepeti’ni etiketleyip yarışmaya katılıyorsunuz. Yarışma sonucunda ise 6 kazanana Büşra Develi ve Edis kuryelik yaparak sipariş tesliminde bulunacak ve bunun yanı sıra 2 yarışmacıya da 18.250 ₺ değerinde bir yıllık Yemeksepeti çeki verilecektir.

Markaların Savaşı

Buraya kadar her şey normal, iş görür nitelikte…

Reklamda da belirtildiği üzere ne Büşra Develi’nin güzelliği ile sarımsaklı, yoğurtlu mantıdan bahsedilmiş ne de Edis’in yakışıklılığının ön planda olduğu logolar kullanılmış. Sahi ne kullanılmış? Yemeksepeti öyle bir algı yarattı ki sanki Edis ve Büşra Develi olmasa da olurmuş. ‘Ne onların güzelliği ne de ününü kullandım, sadece siz değerli takipçilerime minik bir jest yapmak istedim. Yok yok, reklam falan değil amacımız.’ demiyor da ne diyor? Ona bakılırsa biblolarda hareketsizdir ama varlıkları odayı canlandırmaya yeter, öyle değil mi? Şöyle bir düşününce, adını zihinlere kazıyıp dillere pelesenk olmayı amaçladığı hashtag olayı ile aşikar. Peki Edis ve Büşra Develi olmasa sıradan bir kurye ile yapılan bir reklam bu kadar dikkat çeker miydi? Düşünmeye değer bir konu…

Bu arada maşallah nur topu gibi Yemeksepeti reklamcılarınız oldu. Instagram sayfanıza hayırlı uğurlu olsun.