Bu savaş 64 karelik bir tabloda meydana gelir. Çoğunluğun piyonu hedef alarak savaştığını düşünecek olursak kazanan taraf olmak isteyen birinin satrancın devlerini (kale, fil, at) hedef alması ve her bir hamlelerini gölge misali takip etmesi gerekir.

Öyleyse Audi ve BMW’nin savaşı başlasın.

Devlerin Savaşı 1

Audi üretimini gerçekleştirdiği A4’ü ile övünürken BMW’ye ‘’Hamle sırası sende BMW!’’ diyerek acımasız bir gönderme yapar. BMW bu mükemmel oyuna ‘’Şah Mat!’’ yanıtı ile dahil olur. Tabi bu durum Audi’nin sert hamleler kullanmasına ve ‘’Senin piyonun asla benim kralımın dengi olamaz!’’  demesine neden olur. Son hamle elbette BMW’den gelir ve bir uçağın Audi’nin pankartını alıp götürdüğü bir reklamı paylaşır ve ‘’Oyun bitti!’’ sözleri ile bu mükemmel oyuna son verir.

Bir Pepsi reklamında küçük bir çocuğun otomatta kendine en yakın olan butona basarak iki şişe Coca-Cola aldığı görülür. Daha sonra aldığı bu iki şişeyi ayaklarının altına alır ve bir üst butona yetişir. Bastığı buton ona Pepsi-Cola verir. Diğer iki kolanın üstünden iner ve Pepsi kutusu ile yoluna devam eder.

Devlerin Savaşı 2

MC Donalds’ın Burger King’e en büyük oyunu yola yerleştirdiği tabelalar olmuştur. Tabelaların birinde MC Donalds için; 5 km ileride yazarken Burger King için; 258 km ileride yazmaktadır. Ayrıca yol tarifinin de verildiği bu tabelalarda Burger King’i bulmak ile çölde su bulmak aynı durumdur diyebiliriz.

Yaptıkları reklamlar ile kendilerini rakiplerinin üstünde hisseden bu markalar farkında bile olmadan zincirleri birbirine dolanmış olan kapitalizmin yağlı çarklarına sarılırlar. Öyleyse reklamlar birer kapitalist savaş oyunudur. Her oyunun bir galibi olur ancak oyun var olduğu sürece kendini tekrarlar bu da size galip olma şansı sunar. Tıpkı Audi-BMW oyunu gibi…