Yandex ismini, 1996 yılında, şirketin kurucuları İlya Segaloviç ve Arkadiy Voloj koymuştur. İngilizce “dizin oluşturmak” anlamına gelen “to index” fiilinden yola çıkarak “yet another indexer” (bir dizin oluşturucu daha) ifadesinin kısaltılmış hali olan “Yandex”te karar kılmışlardır. Yandex, Rusça’da “Яндекс” şeklinde yazılır. “Я” harfi (“Ya” diye okunur.) Kiril alfabesine özgü bir harftir ve İngilizce’de birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine karşılık gelir.

Dijital Sektörde İnovasyon Lideri: Yandex 1

Rusya’nın pazar payı bakımından en büyük arama motorunun sahibi   (%57,4 pazar payı) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi. Şirketin amacı, kullanıcıların sorularına doğrudan veya dolaylı cevap verebilmektir.

Yandex.ru ana sayfası, Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur. Tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir.

Tamamen bu şirkete ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez bölgesindedir ve bir ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir.

Dijital Sektörde İnovasyon Lideri: Yandex 2

Yandex İş Modeli

Şirket, gelirinin büyük bir kısmını Yandex.Direct adlı içeriğe dayalı reklamcılık sisteminden elde eder. Bu sistemde, reklamlar kullanıcıların arama motorunda yaptığı sorgularla eşleştirilir ve böylece istenilen kitlenin hedeflenmesi sağlanır. Reklamlar ayrıca sitenin çözüm ortağı olan web sitelerinde de gösterilir. Yandex.Direct Rusya’da lider konumdadır.

Mayıs 2011’de NASDAQ’da halka arz edilmiş olan Yandex’in gelirinin küçük bir bölümü de medya bazlı reklamcılık kaynaklıdır. Toplam gelirin %95’i Rusya piyasasından elde edilmektedir.

Yandex’den, NASDAQ’a yapılan yazılı açıklamada, Türk iş dünyasının, medya ve eğlence sektörünün önde gelen isimlerinden Mehmet Ali Yalçındağ ile şirketin, Yandex.Türkiye’nin faaliyetleri için güçlerini birleştirdiği duyuruldu.

yandex

Yandex, 30 Mart 2015’ten itibaren Mozilla Firefox’un ve 13 Ekim 2015’ten itibaren Microsoft Edge’in Türkiye için varsayılan arama motoru oldu. 

Yandex Türkiye’de Neler Yaptı ?

Dijital Sektörde İnovasyon Lideri: Yandex 3

Türkiye operasyonu dahilinde çok sayıda ürün ve servisini Türkiye’ye uyumlu hale getiren şirket, özellikle haritalar ve spor kulüplerine hazırladığı projeler ile dikkatleri çekti. (2012 Ekim)

Dijital Sektörde İnovasyon Lideri: Yandex 4

Türkiye’nin en büyük haber portallarından Mynet ile de bir ortaklığa giden şirket, Mynet üzerindeki aramaları kendi üzerinden yapmaya başlamıştı. Ayrıca, web sitesi sahipleri için Yandex.Metrica ve Yandex.XML gibi yeniliklere gitmişti.

Şirketin tüm bunlara ek olarak imza attığı özelleştirmelerden biri de Türkçe aramalarda kullanıcılarına sunduğu hava durumu ve döviz kuru gibi kısa yollardı.

Akıllı Asistan ‘ALİSA’ Artık Türkiye’de !

Dijital Sektörde İnovasyon Lideri: Yandex 5

Trafik ekosisteminin vazgeçilmez uygulaması olan Yandex Navigasyon, yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. 2013 yılında Türkiye pazarında gerçek zamanlı trafik verisini paylaşan ilk navigasyon uygulaması olan uygulama, sunduğu hizmeti yapay zekâ teknolojisiyle zenginleştiren ve daha farklı bir boyuta çıkaran bir “ilk”e imza atıyor. Yandex Navigasyon, Akıllı Asistan Alisa’yı Rusya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanıcıların hizmetine sunuyor. (11.11.2019) https://www.youtube.com/watch?v=fpGyW1upXPw

Yeni Teslimat Robotu Yandex.Rover Test Sürüşlerine Başladı

Dijital Sektörde İnovasyon Lideri: Yandex 6

Arama motorundan, navigasyona ve mail hizmetine kadar sunduğu pek çok servisin yanı sıra aynı zamanda Avrupa’nın en büyük sürücüsüz otomobil geliştiricisi olan bu şirket, otonom araç teknolojisinde bir yeniliğe daha imza attı. Üretilen yeni teslimat robotu Yandex.Rover test sürüşlerine başladı. (08.11.2019) https://www.youtube.com/watch?v=gGmXq_6AkGw

Kaynakça : 1, 2, 3 , 4