Doğamız günden güne yok olurken, bir kısmımızda onun için mücadele veriyoruz. Kimimiz doğaya atılan çöpler için mücadele verirken, kimimiz yangınlarla ilgili önlemler almakla uğraşıyoruz. Hacer Hanım ise meyve ağaçlarını yok olmaktan kurtarmakla meşgul, hem de 10 yıldır.

Doğa dostu Hacer hanım

Hacer Hanım 10 Yıldır Meyve Ağaçlarını Aşılıyor

Hacer Üstündağ, Samsun’un Ayvacık ilçesinde yaşıyor ve iki çocuk annesi. Doğada dolaşıp, yok olmak üzere olan yabani meyve ağaçlarını aşılayan ve onları yok olmaktan kurtarmaya çabalayan Hacer Hanım, bu güzel davranışı 10 yıldır sürdürüyor.

“Onları aşılıyorum ki gelecek nesillere faydası olsun”

Bu faaliyetini sürdürmesinin sebebini ise şu şekilde özetliyor Hacer Hanım: Onları aşılıyorum ki gelecek nesillere faydası olsun. Çünkü aldığımız bodur meyve ağaçları ilaçsız, gübresiz meyve vermiyor. İlaç ve gübre kullanılmadığında meyveler olgunlaşmadan çürümeye başlıyor. Bu ağaçlar ise tamamen doğal olarak büyüyor, meyvesi de organik.
Ayrıca Hacer Hanım bu aşıları yapabilmek için Tarım ve Orman Müdürlüğünden meyvecilik ile ilgili eğitim almış.

Ağaç aşılamak

Hacer Hanım bir haber sitesine verdiği röportajda doğaya yapılan haksızlığı ve bu durum için yaptıklarını şu şekilde açıklıyor:
Evimin ve bahçemin önündeki yabani meyve ağaçlarının tamamını aşıladıktan sonra, doğada bulunan ve yabani hayvanların yararlandığı meyve ağaçlarına da aynı uygulamayı yaptım. 10 yılda yaklaşık 200 ağaç aşıladım. Bu ağaçları insanlar kesiyor, yaşlı ağaçlar da yok oluyor. İnsanlarımız gübre ve ilaçla çok meyve veren bodur ağaçları tercih ediyor. Bu ağaçlar sahipsiz kalınca azaldılar. Ata meyve ağaçlarımız kaybolmasın diye yola çıktım. Bu ağaçları çocuklarımızın bulamamasından korkuyorum.

Bu güzel davranışı ve düşüncesi için Hacer Hanım’ı kutluyor, bu zihniyeti benimsemiş bütün doğa dostlarına teşekkür ediyoruz. 🙂

Kaynakça: 1