Bir yiyecek nasıl olur da yediğin zaman halüsinasyonlara, renklerin aşırı doygun görünmesine ve objeler arasındaki sınırların kaybolmasına sebep olabilir. Bunun sebebi sihirli mantarların içinde bulunan “psilosibin” maddesinden kaynaklanıyor. Bu mantarları yiyen insanlar bir süre sonra gerçeklik algılarının değiştiğini fark ediyor.

Neden Böyle Bir Özellikleri Var?

Mantarlar

Doğal yollarla yetişen bir bitkinin böyle olmasının altında bir sebep yatması gerekir diye düşünerek araştırma yapmışlar ve bir çalışmaya göre sihirli mantarların sihirli hale gelmelerinin amacı gerçekten de insanlara keyif vermek değil, kendilerini korumak olduğunu görmüşlerdir.

Normal mantarlarla sihirli mantarları karşılaştıran ekip, psilosibin üretimini sağlayan bu genlere sahip olan mantarların ekolojisinin yoğun bir şekilde böceklerle rekabet halinde olduğunu gözlemlemişlerdir. Bu mantarları yiyen böceklerin iştahlarının azaldığını ve o ortamdan uzaklaştıklarını da görmüşlerdir.

İçindeki Maddelerin Görevi Nedir?

Sihirli mantar yiyen böcek

Ağrı kesiciler, anti depresanlar ve uyku hapları nasıl bir etki sağlıyor? Özellikle de merak ettiğiniz sorulardan biri ağrı kesiciler neremin ağrıdığını nasıl bulabiliyordur herhalde. Aslında bu ilaçlar direkt olarak beyne etki eden ilaçlardır. Karmaşık yapıda olup, kişiden kişiye farklılık gösterebilirler. Bunların birçoğu da sihirli mantar olarak bilinen ilginç mantarlardan üretiliyor.

Doğru oranda tüketildiği takdirde yiyen kişiye halüsinasyonlar gördürüyor, kişinin varsa uyku sorunlarını çözebiliyor, depresiflikte azalma yaşatıyor ve son derece eğlenceli olabiliyor. Bunda da en büyük katkı içinde bulundurduğu maddelerden kaynaklanır. Bunlar Psilosibin ve Psilosin‘dir.

Moleküler yapısı

Psilosibin Ve Psilosin