Doktora, lisans veya tezli yüksek lisans sonrası akademik süreçtir. Lisans mezuniyeti sonrası yapılan doktora programı ”bütünleşik doktora” olarak adlandırılır ve eğitim süresi 5 yıldır. Yüksek lisans programınızı tamamlayıp doktora yapmak isterseniz eğitim süresi 4 yıl, azami 6 yıl yapılmaktadır.

Doktora Kabul Koşulları Nelerdir?

Kabul ve koşullar her üniversitenin enstitüsü için farklılık göstermektedir.

  • Eğer, bütünleşik doktoraya başvuruyorsanız 3.00 – 4.00 arası lisans mezuniyet ortalamasına sahip olmanız istenir. Yüksek lisans mezuniyetiniz sonrası ise çoğu üniversitenin genel kabul koşullarında değişken olmakla birlikte, en az 2.50 mezuniyet notunu istediğini görebilirsiniz. Bunları hedefinizdeki üniversitelerin ilgili enstitü sayfalarında detaylı olarak inceleyin, her okul aynı koşullarda kabul etmiyor.
  • Bir diğer kabul koşulu ise, (06.02.2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisansa kayıtlı olan veya mezun olanlar) doktora programlarına başvuru yapabilirler.
  • Lisans mezunları için ALES ilgili puan türünden en az 80 puan almış olmanız / Yüksek lisans mezunları da en az 55 ALES puanına sahip olması gerekmektedir.
  • YDS / YÖKDİL en az 55 puan koşulu olmakla beraber diğer yabancı dil sınavları (TOEFL / IELTS) gibi muadil sınavlar ile de başvuru yapabilirsiniz. Bu sınavlar hakkında yazmış olduğum, ”TOEFL, IELTS mi? Yoksa YDS, YÖKDİL mi? Hangi Sınava Hazırlanmalı?” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.
  • Sınavlar dışında istenen çok önemli belgeler de vardır. Örneğin; niyet mektubu, referans mektubu veya lisans / yüksek lisans bitirme tezinizi inceleyip mülakat yapmak istenebilir.

Doktora Yapmanın Faydası Nedir?

Doktora yapan kişi akademik olarak yetkinlik kazanır. Çalışmalarıyla ilgili anabilim dalında uzmanlığını kanıtlamıştır. Özel sektörde de günümüzde üst düzey kadrolara tercih sebebi olmaktadır. Kamu kurumlarında veya üniversitelerde akademik kariyer düşünenler içinde her zaman tercih edilen saygın bir unvana sahip olmanızı sağlar.

Doktora Eğitim Süreci Nasıldır?

Bir ders yılının ardından ”Yeterlilik” sınavına girersiniz. Yeterlilik sınavında başarılı olursanız, tez sürecine geçersiniz. Başarılı olmazsanız bir sonraki sınava hak verilir. 3 defa başarısız olan doktora yeterlilik sınavı sonrası, ders dönemine yeniden başlar. Tez yazma süresi 3 yıldır. Eğer tezinizi bitirip savunmanızdan da geçerseniz mezun olursunuz. Aksi halde, bir sonraki savunma sınavına hazırlanmanız gerekecektir. Akademik yolunuz hep açık olması dileğiyle…


Hayatın anlamı mutlu olmaktı, başarı ise mutluluğun başlangıcıydı. (Cengiz Aytmatov)

Kaynaklar: 1