Dönem ödevi; dönem içinde öğrenciden beklenen araştırmaları yapması, akademik bilgi içeren her türlü ödevi hazırlamasıdır. Diğer bir deyişle, vize ve finallerden bağımsız değerlendirilen, her dersten en az bir tane istenen çalışmadır.

Peki Dönem Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Term paper/ dönem ödevi, bir essay değildir ve 1-2 saatte yazarım diyenler varsa ortaya düşük kaliteli bir şey çıkabilir. Bu yüzden, iyi bir çalışma planı yaparak uzun bir süreye yayarak yazmanızı tavsiye ederim.

dönem ödevi(term paper) hazırlamak

Konu Seçimi Önemli

Konu, bazen hoca tarafından seçilir bazen de sizin seçmeniz istenir. Eğer sizin seçmeniz gerekiyorsa ilginizi çeken bir konuda yazmanız iyi olacaktır çünkü çok araştırma yapacaksınız ve sıkılmamanız için ilginizi çeken bir şeyin üzerine araştırma yapmanız lehinizedir.

Konu Araştırması Önemli

Bunun için edu.tr olan okul mail adresiniz ile bağlanmanız gerekiyor çünkü birçok veri tabanı, makaleleri okul maili ağından bağlanmıyorsanız sizden ücret talep edebiliyor. Konunuzu araştırırken doğrudan Google Akademik kullanabilirsiniz. İşinize yarayacak birkaç anahtar kelime ile güncel 3-5 makale indirip okumanızı tavsiye ederim. Makaleleri bitirdikten sonra, arkasındaki referanslar bölümünden konuyla ilgili güzel makalelere ulaşabilirsiniz.

Dönem Ödevi (Term Paper) Hazırlama Yöntemleri 1

Bir Taslak Hazırlayın

Taslak hazırlamak akademik düşünce biçiminin ABC’si gibidir. İster essay yazın, ister sunum hazırlayın, ister term paper yazın, isterseniz de tez yazın! İyi bir taslak hazırlamadan işler sizin için biraz daha yavaş olacaktır.

Dönem Ödevi (Term Paper) Hazırlama Yöntemleri 2

Örnek Taslak:

  • Başlık Sayfası: Paper’ın başlığı, ad-soyad, öğrenci numarası, dersin adı, dersin kodu, hocanın adı ve tarih.
  • Özet: Ödevde ele alacağınız ve cevaplayacağınız soruları da içeren ödevin kısa bir özeti.
  • Literatür Taraması: Konuyla alakalı metodolojiler, prosedürler, önceden yapılmış uygulamalar ve görüşlerin belirli bir mantık çerçevesindeki derlemesi.
  • Sonuçlar: Konuyla ilgili sorularınızın cevaplarının literatürden örneklerle desteklenerek anlatılması.
  • Referanslar: Kullandığınız kaynaklar.

Dönem Ödevinizi Yazın

Taslağa bağlı bir şekilde dönem ödevinizi yazın. Yazdığınız her paragrafın bir ana fikri, amacı ve argümanı olsun. Literatürü paylaşırken bile anlamlı olan şeyleri paylaşın. Unutmayın ki bu ödevi hazırlamanızın bir amacı var o da akademik olarak bir argüman üretip bunu destekleyen akademik bir yazı yazabilmek. O yüzden, neden yazdığınızı bilmediğiniz şeyi sadece kelime sayısını artırsın diye lütfen yazmayın.

Son Kontroller ve Editlemek

Gözden kaçan hatalar, dil bilgisi hataları, formattaki yanlışlıklar ödevinizi özensiz gösterir. Lütfen ödevi teslim etmeden önce biraz ara verip tekrar okuyun. Son kontrolleri de yaptıktan sonra teslim edin. İşte bu kadar başardınız!

Kaynakça :

1 – https://www.wikihow.com/Write-a-Term-Paper

2 – https://talipgulle.com/research-paper-nasil-yazilir/