3 aydır dövizi olan veya olmayan herkes hayretler içerisinde Türk Lirası’nın diğer paralar üzerinde değer kaybedişini izliyor. Herkesin bir çözümü olsa da sorunun nedenini bilmeden çözüme kavuşturmak oldukça zor. Biz de 3 maddede döviz değerlerinin nasıl belirlendiğini derledik. Çözümler üretilirken kesinlikle bu 3 maddeye dikkat edilmeli. Öyleyse başlayalım. 🙂

Öncelikle Döviz Nedir?

Her ülkenin kendi bayrağı ve dili olduğu gibi kendi para birimi de mevcuttur. Ülkeler yaptığı üretimi veya hizmeti kendileri kullandığı gibi başka ülkelere de satmaktadır. Ayrıca üretemediği bir ürünü veya hizmeti de satın almaktadır. Bu alım satım işlemleri yapılırken ücret birimi olarak o ülkenin parası hesaba alınır. Kısacası yabancı ülkelerin parasının Türk Lirası üzerinden değerine döviz adı verilir. Yani biz 1 dolara sattığımız ürünü 29 Ağustos Çarşamba saat 10.36 itibariyle 6,37 TL’ye satmış bulunuyoruz. Uzaktan bakıldığında iyi bir şey gibi görünüyor olabilir. Ama emin olun göründüğü kadar masum değil.

Döviz Değerleri Nasıl Belirlenir?

Döviz değerleri belirlenirken o paranın ülkemizde bulunma miktarına göre belirlenir. Bunu şöyle açıklayalım. Ahmet’in elinde 500 dolar var. Bunu bozdurup Türk Lirası’na çevirmek istiyor. Ahmet bozdurup 3185 TL alabilir. Ali ve Cengizin elinde de 3185 TL ve dolara çevirmek istiyorlar. Fakat ikisine yetecek kadar dolar yok. Bu sebeple doların değeri artmaya başlıyor. Bu ülkemize gereken tüm yabancı paralar için geçerli bir olgu.

Döviz Değerleri

Bunların dışında ülkenin enflasyonu, faiz oranı, cari açığı, kamu borcu ve dış ticaret halleri gibi etmenler de paranın değerinde etkilidir. Diğer en büyük etmen ise ülkeye gelen yabancı yatırımcıdır. Yabancı yatırımcı ülkenin döviz akışında önemli yere sahiptir. Döviz girişi sağlandıkça Türk Lirası’nın değeri, döviz karşısında artmaya başlayacaktır.

Siyaset Döviz Değerlerinde Neden Bu Kadar Etkili?

Ülkedeki siyasi gerilimler ülkenin para piyasalarını da etkiliyor. Ülkede yaşanan siyasi gerilimlerin, belirsizliklerin borsayı olumsuz etkilemesi bir sonraki adımda döviz fiyatlarını etkiler. Eksi değerlerde işlem gören borsa, döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ayrıca yabancı yatırımcıları da bu belirsizlikler olumsuz etkiler. Yabancı yatırımcılar, risklerin ve dalgalanmaların düşük, ekonomik istikrarın yüksek olduğu ülkeleri tercih ederler.

Peki Ya Çözüm?

Türkiye jeopolitik açıdan tarıma elverişli, kendi kendine yetebilecek topraklara sahip bir ülke. Bu sebeple tarıma olan yatırımları arttırmalı, baştan ülkemize yetip ardından bunları dış ülkelere satabilmeliyiz. Ayrıca Ar-Ge projelerine destek verip, geliştirilen yazılımların ülke dışına çıkmasını sağlamalıyız. Daha doğrusu çalışmalıyız arkadaşlar, çok çalışmalıyız.