Bu hafta 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günüydü. Bunca şiddet, cinayet haberlerinin olduğu bir dünyada böyle bir gün nasıl kutlanır bilmem ama hala bir yerler de umudun var olduğunu hissettiriyor bana. Bu yazıyı da başta kız çocukları olmak üzere tüm çocuklarımız ve sevgili büyükleri için yazdım.

İyi okumalar.

Çocuklar, Çocuklarımız

Bu kötü, kirli dünyada, iyi ve temiz olan tek şey, çocuklardır. Bembeyaz bir sayfa düşünün,  ne bir çizgi, ne bir boya, ne bir iz. O kar beyazı, yıpranmamış sayfa çocuklardır. Fizikte beyaz renk, görülebilir dalga boylarında ki tüm renkler olarak tanımlanır. Kısaca tüm renkleri içinde barındırır. İşte çocuklar da böyledir: Cıvıl cıvıldır, her rengi, güzel olan her şeyi içlerinde barındırırlar. Fakat dışarıdan boş, bembeyaz olan bu sayfayı doldururken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü atılan her çizik -ne kadar silseniz de- mutlaka iz bırakır.

çocuklar, dünya

Bir Çocuğu Eğitmek

Her çocuk yeni bir umuttur, gülüşleri içimizi ısıtır, sevgileri karşılıksızdır, insan ayrımı bilmezler -aslında hiçbir canlıyı ayırt etmezler-. Ta ki büyükler onlara bazı şeyleri öğretene dek.

Örneğin çocuklar için insanların renkleri hiç önemli değildir çünkü onlar için önemli olan sevgidir, eğlenmektir, oyundur. Fakat büyükler onlara, kendi gibi olmayanlardan uzak durmasını söylerler. Çocuklar bu sözü akıllarının bir köşesine yerleştirirler.

Mesela çocuklar tam bir barış timsalidir. Millet, din, dil ayrımını bilmezler. Fakat büyükler onlara, yaşadığı ülkenin diğer ülke insanlarından üstün olduğunu, nasıl diğer ülkelerle savaştığını, ne topraklar fethettiğini, bilim kurgu filmlerini aratmayacak şekilde anlatırlar, neye inanıyorlarsa onun diğer inanışlardan üstün olduğunu söylerler.

Çocukların hayalleri sonsuzdur. Fakat büyükler onların hayallerine bir çit çeker şunları yapabilirsin, şunları yapamazsın diyerek. Çocuklar bu sözleri de akıllarının bir köşesine yerleştirirler.

Çocuklar cinsiyet ayrımı bilmezler. Fakat büyükler çocuklara kadın ve erkeğin görevinin farklı olduğunu, erkeğin kadından üstün olduğunu anlatır. Ve tabi bunu da akıllarının bir köşesine yerleştirirler.

Sonra ne mi olur? Çok basit o çocuklar büyür, hepsi birer yetişkin olur. Maçlara giderler, siyahi futbolculara muz gösterirler, kendi dininden olmayan birine kafir bu derler, kendi ülkesinden olmayanları hor görürler, farklı düşüncelere, ilginç hayalleri olanlara gülerler; tahammül edemezler, kadın erkek eşitliği bilmedikleri için kadınları hor görürler, küçük yaşlarda kız çocuklarını evlendirirler, okutmazlar, çalıştırmazlar, her türlü şiddeti normal karşılarlar. En son olarak da bunları kendi çocuklarına aktarırlar.

 çocuklar, dünya

Sonuç

Hani hep soruyoruz ya dünya neden böyle kötü bir yer? Dünyanın birer yansımasıdır çocuklar. Eğer büyükler çocuklara hayallerinin peşinden gitmeyi, adaletin, eşitliğin, barışın her canlı için var olduğunu, her canlının yaşama hakkının olduğunu, bilimin, sanatın güzelliğini anlatırlarsa dünya gelecekte daha iyi, daha güzel hale gelebilir.