Eğlenceyi herkes sever, hele de şu pandemi günlerinde en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri özgürce eğlenebilmek. Türkiye de dahil olmak üzere bütün Dünya ülkeleri, bu amaçla yıllar boyu var olan gelenekselleşmiş festivaller düzenliyor. Bazıları o kadar farklı ki insanlar bundan nasıl zevk alıyor diyebilirsiniz. Ben belki burada hepsini anlatamam ama ilgimi çeken 8 festivali bu yazımda sizinle paylaşmak istiyorum. O zaman başlayalım…

1. Domates Festivali (La Tomanita)- İspanya

domates festivali

İspanya’nın Buñol şehrinde her ağustosun son çarşambası düzenlenen festivaldir. Mitolojik olarak nereden çıktığına dair kesin bir bilgi yok ama ilk uygulanışı 1944-1945 yılları arasında olduğu kaydedilmiş. Sebepleri ise oldukça farklı, bir kısım çeteler arasında ciddi bir savaş olarak başladığını söylerken, diğer bir kısım da bunun şaka olarak yapıldığını anlatıyor. Turistlerin ilgisini çektiği için de o zamandan beri yapılıyor. Festival ise zaman olarak yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu süre boyunca insanlar eğlence amaçlı birbirlerine şehir merkezine getirilen kamyonlarca domatesi fırlatıyorlar. Festival, her sene aktivistler tarafından domateslerin israf edilmesi sebebi ile protesto ediliyor.

2. Ölüler Günü Festivali (Dia De Muertos)- Meksika

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 1

Kökeni Azteklere dayanan, Latin Amerikalıların ölülerini anmak için düzenlediği festivaldir. İnanışa göre, 31 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında ölen insanların ruhları, ailelerini ve diğer sevdiklerini ziyarete gelirler. Alışılmışın tersinde olmasının sebebi ise ölüleri mutlu edecek şekilde anmaktır. Bunun içinse inanılmaz bir hazırlık yaparlar. Mezarları temizler ve anılarıyla süslerler. İnanışa göre, ölüm de yaşamın bir parçasıdır ve gerçek ölüm ise o kişi unutulduğunda gerçekleşir. Bu yüzden rengarenk kostümler içerisinde, eğlence havalarında kutlarlar. Cadılar Bayramı ile yakın tarihlerde olması sebebiyle karıştırılabilir.

3. Yağlı Salı (Mardi Gras)- ABD

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 2

Aslen Fransızların festivalidir ancak gelenek Avrupa’dan Amerika, New Orleans’a geçmiştir. Büyük Perhiz Arifesidir. 2-9 Şubat arası “Tövbe Salısı” denilen bir salı günü başlar. İsminin Yağlı Salı olmasının sebebi ise istedikleri gibi yiyebildikleri son gün olmasıdır. İnançlarına göre Büyük Perhiz boyunca tereyağı, et, balık ve yumurta tüketilmez. Bu yüzden o gün istedikleri kadar tüketebilirler. Kutlamaları oldukça renklidir. Rengarenk kıyafetler, değişik danslar, tiyatro oyunları ve yiyecek-içecek servisleriyle kutlanır.

4. Eş Taşıma Festivali (Wife Carrying)- Finlandiya

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 3

Finlandiya’ya özgü bu festivalin kökeninin kız kaçırma hikayelerinden oluştuğu tahmin ediliyor. Ne zaman çıktığı tam olarak bilinmese de oldukça eski bir gelenek. Hatta günümüzde popüler bir spor dalı olarak da geçiyor. Her yıl 4 Temmuz’da düzenlenen festivalde, erkekler eşlerini istedikleri şekillerde taşıyabiliyor ve çeşitli parkurların olduğu küçük çaplı yarışmalara katılıyorlar.

5. Maymun Büfesi Festivali (Monkey Buffet Festival)-Tayland

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 4

Her yıl kasım ayının son pazar günü, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen festival, insanlardan çok maymunları sevindirecek bir festival. Çıkış noktası, rivayete göre Tanrı Rama’nın zor durumdayken Maymun Kral Hanuman’ın ona yardım etmesi ve insanların ona şükran duymasıdır. Bölgedeki maymunlar için birbirinden lezzetli yiyeceklerle donanmış açık büfe hazırlanıyor. Maymunlar mutluluktan havalara sıçrarken, turistler de onlarla birlikte eğleniyor.

6. Peynir Yuvarlama Festivali (Cheese Rolling Festival)- İngiltere

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 5

İngiltere, Brockworth Köyü, Cooper’s Hill’de her yıl 25 Mayıs’ta düzenlenir. Festivalin amacı; tepeden bırakılan peynir tekerlerini, aşağıya ulaşmadan en kısa sürede yakalamak. Kazanana ise 4 kilogramlık peynir tekeri veriliyor. Kazalara oldukça açık bir etkinlik çünkü dik bir tepeden insanlar canları pahasına koşuyor ve haliyle her sene sakatlanmalar meydana geliyor. Yarışmanın neden başladığı tam olarak bilinmiyor ama 17. yüzyıldan bu yana her yıl yapılıyor. Günümüzde aynı zamanda bir spor dalı olarak da geçiyor.

7. Bebek Üzerinden Atlama Festivali (El Salto Del Colacho)- İspanya

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 6

Castrillo De Murcia adında bir İspanyol kasabasında mayıs ya da haziran aylarında düzenlenir. Şeytan kılığına girmiş erkekler, yatakların üstüne yatırılan henüz 1 yaşını doldurmamış bebeklerin üstünden atlar. Atlama olayının amacı bebeklerin günahlarını temizlemek, şeytani ruhlardan ve hastalıklardan korumaktır. Etkinliğin hangi olayla ortaya çıktığı tam bilinmese de yerel tarihçiler 1600’lerden bu yana süren bir gelenek olduğunu belirtiyor.

8. Mesir Macunu Festivali- Türkiye

Dünyanın Dört Bir Yanından En İlginç 8 Festival 7

Her yıl Nevruz haftasında Manisa’da düzenlenen festival, 480 yılı aşkın bir süredir yapılıyor. İlk ortaya çıkışı ise Kanunu Sultan Süleyman dönemindedir. Kanuni’nin annesi Manisa’da amansız bir hastalığa yakalanır. Başhekim Merkez Efendi annesine ilaç olması için çok sayıda baharat ve şifalı bitki içeren bir karışım hazırlar. Kısa bir süre sonra iyileşir ve Kanuni, bu karışımın halka dağıtılmasını ister. O zamandan beri de halka dağıtılmaktadır.

Kaynak: 1, 2

Editör: Sena Baki