Dünyanın en büyük ve en eski sivil toplum örgütlerinden biri olan JCI (Junior Chamber International) tarafından 1981 yılından bu yana düzenlenen, ”Ten Outstanding Young Persons of the World” 2019 yılı finalistleri arasında Türkiye’den 3 genç isim vardı. Bu isimler arasında “İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik” alanında birinci olan Duygu Yılmaz’ı ve girişimi olan Biolive‘i anlattığım yazımı da okuyabilirsiniz. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar alanında birinci olan ismimiz ise Gözde Durmuş idi.

Gözde Durmuş Kimdir?

Gözde Durmuş, çocukken geçirdiği bir rahatsızlık sürecinde devamlı test yapılması onun geleceğe dair yolunu keşfetmesini sağlamıştı. ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde eğitim alan, ardından da yüksek lisans için Boston Üniversitesi’ne giden Doç.Dr. Gözde Durmuş, doktora eğitimini Brown Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Stanford Üniversitesinde doktora sonrası araştırmacı olarak göreve başladı.

İnsan Genom Projesi’nin yürütücülerinden biri olan Prof. Ronald W. Davis ile beraber araştırmalarını Stanford Üniversitesi Genom Teknoloji Merkezi’nde sürdürmektedir. 2015 yılında MIT Technology Review dergisinin her sene seçtiği “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi”nde tıp ve biyolojide çığır açan 35 liderlerden biri olarak seçildi.

Kanserin Erken Teşhisi için Cep Telefonuyla Uyumlu Test Geliştirdi

Gözde Durmuş çalışmalarını şöyle özetliyor: “Stanford’da çalışmalarım sırasında hücrelerdeki biyolojik değişikleri çok hızlı, basit ve düşük maliyetli bir şekilde tespit edebilen bir manyetik mikroçip teknolojisi geliştirdik. Bu aletle her hücrenin kendine has bir manyetik özelliği olduğunu gösterdik. Örneğin: Kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, kanser hücresi ve bakteri hücrelerinin kendine özgü manyetik hassasiyetleri vardır. Bu ölçümlerle, basit bir kan testiyle kanda nadir görülen kanserli hücreler 20 dakikadan kısa sürede tespit edilip ayrıştırılabiliyor. Ayrıca, kanserli hücrelerin ilaçlara duyarlılığı da tespit edilebiliyor. Bu gelişme, kanserin erken teşhisini ve hastaya özel ilaçların kullanılmasını sağlayabilecek. Geliştirdiğimiz bu teknolojiyi akciğer, pankreas ve böbrek kanseri hastalarından aldığımız kan örnekleriyle test ediyoruz.”

Bu başarısıyla öne çıkan Gözde Durmuş, birçok kişiye yaptığı çalışmalar ile örnek olmaya devam etmektedir. Gözde Durmuş’un geliştirdiği test hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Kaynaklar: 1 , 2, 3, 4, 5