“Tardigrad” veya “su ayısı” olarak isimlendirilen ve boyutları 1 mm’yi geçmeyen bu canlılar dünyanın en dayanıklı hayvanı olma özelliğine sahiptirler. Tardigradlar imkansız şartlarda yaşayabilen omurgasız ve mikroskobik canlılardır. Peki suyun olduğu her yerde yaşayabilen Tardigradların özellikleri nelerdir?

Suyun olduğu her yerde yaşayabilen su ayıları beyni, iki gözü ve sindirim sistemi olup kalp ve akciğerleri olmayan bir canlıdır. Su ayıları kuru bir ortama girdiklerinde büzülerek dokularında bulunan suyu buharlaştırıp oksijen tüketimini neredeyse durduruyorlar. Bu kendini koruma evresiyle insanlara zarar veren birçok şeyden neredeyse hiçbir hasar almadan kurtulup, uygun ortamı bulduklarında normal yaşantılarına geri dönebiliyorlar. Aşırı uçlardaki ortamlara da böyle uyum sağlıyor su ayıları; yarı-ölü evreye geçerek. Bu evrede metabolizma hızı neredeyse sıfırlanıyor. Vücutlarındaki su oranını çok çok alt seviyelere getirip (% 3’lere) yarı-ölü hale geçiyorlar. Böylece yüksek sıcaklıklardan, ölümcül soğuklardan hatta radyasyondan bile etkilenmiyorlar. Nemli bir ortama geçtiklerinde ise hiçbir değişim olmadan eski hallerine dönebiliyorlar.

tardigrad,su ayısı

Tardigradlar Ne kadar dayanıklılar?

Su ayıları okyanusların 4000 metre derinliklerinden Himalayaların en yüksek yerine kadar yaşayabilirler. Bunun dışında 151 dereceden -200 dereceye kadar sıcaklıklarda dahi yaşayabilmektedir ve çok yüksek ve çok düşük basınç değerlerine de dayanabilmektedirler. Bunların yanı sıra su ayıları insanlar için ölümcül olan radyasyon sınırından 1000 kat daha fazlasına karşı dayanıklı canlılardır(5-10 gy insanlar için ölümcüldür). Anlattığımız bütün bunların yanı sıra su ayılarını asıl ilginç kılan şey uzayda yaşayabiliyor olmaları. 2007 yılında Foton-M3 göreviyle uzaya gönderilen bir grup su ayısı 10 gün boyunca uzay boşluğunda bırakıldılar. Yeryüzüne geri getirildiklerinde hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarını sürdürdükleri görülmüştür. Böylesine uç koşullarda yaşayabilen bu canlıların evrimsel süreçleriyle ilgili bir çok araştırma yapılmıştır.

Tardigradların Soyları

Su ayıları tadrigada olarak isimlendirilen bir sınıfa dahildir. Ancak su ayılarının dış görünüşlerinden dolayı eklembacaklılar veya yuvarlak solucanlarla da akraba olduğu düşünülmüştür. Sonralarda yapılan araştırmalar su ayıları ve yuvarlak solucanların ilişkisinin uzak olduğunu ortaya koydu. Yapılan son araştırmalar ise su ayılarının eklembacaklıları ve kütük ayıları içeren lobopod grubuna kardeş olduğunu gösterdi.

Tardigratlar bir çok astrofiziksel felaketten (dinozorların neslinin tükenmesi gibi) sağ kurtulmuşlardır ve muhtemelen insanlığın sonunu getirecek bir felaketten sonrada dünyada tek canlı türü olarak kalabilirler.