Dünya’nın her yerinde bilinen fast food markası McDonald’s, İsveç’te en küçük şubesini açtı. Haberi duyan herkesin de merak ettiği gibi bu şubenin açılmasının sebebi nedir, hep birlikte öğrenelim.

Bu Küçük McDonald’s Şubesi Kimler İçin Açıldı?

En küçük şube kalıbından sonra bu şubenin çocuklar için açıldığını düşünebilirsiniz. Fakat bu küçük dükkan, küçük çocukların bile giremeyeceği bir boyutta. Sandalye ve masalarının haricinde arabaya servis detayının bile düşünüldüğü bu minik restoran arılar için özel olarak tasarlandı.

küçük mcdonalds

Bu Girişimin Sebebi Nedir?

Arılar her ne kadar küçük canlılar olsalar da doğanın döngüsüne ve insanoğlunun yaşamına etkili canlılar. Dünyanın geleceği için bu kadar önem taşıyan arıların, yapılan ilaçlamalar ve buna benzer hasarların sonucunda, neslinin tükenmesine yol açabileceği sebebiyle McDonald’s İsveç’teki bazı şubelerinin üzerine arı kovanı yerleştirmişti. Çeşitli sosyal sorumluluk projelerin gerçekleştirmekten çekinmeyen McDonald’s zinciri bu girişimi duyurabilmek adına Dünya Arı Günü’nde küçük bir McDonald’s şubesi arılar için açıldı ve böylece arı neslinin önemine ve tükenme ihtimaline dikkat çekmiş bulundu.

Ayrıca bu girişim Nord DDB reklam ajansı tarafından imzalı ve tasarımı McDonald’s İsveç pazarlama direktörü Christoffer Rönnblad’a ait. Rönnblad ‘’Dünyanın en küçük McDonald’s’ı’’ için şunları söylüyor: “Sürdürülebilirlik çalışmalarımıza katkı sağlayan gerçekten kendini adamış pek çok bayimiz var ve nüfuzumuzu, çatılara arı kovanları yerleştirmek gibi harika bir fikri yaymak için kullanabilmek bize kendimizi çok iyi hissettiriyor.”

Bu girişimin yanı sıra İsveç’te yer alan birçok restoranın çatısında da arı kovanı bulunmakta ve buradan da anlayacağımız üzere İsveç halkı bu konuda çok duyarlı. Umuyorum arı neslinin bu kadar önemli olduğu dünyamızda onların bize faydalarını anlamamız için nesillerinin tükenmelerini beklemek zorunda kalmayız ve bizler de harekete geçebiliriz.

Kaynakça:

1, 2, 3