Teknoloji geliştikçe dünya üzerindeki ulaşım o kadar kolaylaştı ki artık her yere seyahat etmek mümkün gözüküyor. Fakat öyle bir yer var ki buraya seyahat etmek için bir astronot olmak ve IIS’de (Uluslararası Uzay İstasyonu) çalışmak gerekiyor. Nemo noktası olarak geçen bu nokta nedir? Burada yaşam var mı? Peki neden buraya seyahat etmek mümkün değil?

Uzay İstasyonuna Kara Parçalarından Daha Yakın

Okyanuslar dünya üzerinde oldukça geniş bir alanı kaplıyor. Özellikle de Pasifik Okyanus’u gezegenimizin yarısını kaplıyor. Bu kadar büyük olan okyanusta öyle bir nokta var ki o noktayla sadece ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) iletişim kurabilir. Dünyaca ünlü bilim kurgu yazarı Jules Verne’ün en ünlü kitaplarından olan “Deniz Altında 20000 Fersah” isimli kitabında da geçen Nemo noktası, kendisine en yakın 3 kara parçasına da 2688 km uzaklıkta bulunuyor. ISS, dünyaya 360 kilometre uzaklıktaki bir yörüngede döndüğü için Nemo noktasına kendisine en yakın karadan daha yakın oluyor.

Nemo Noktası, ilk olarak 1992 yılında Hırvat kökenli Kanadalı harita mühendisi Hrvoje Lukatela tarafından geliştirilen “Hipparchus” isimli jeo-uzaysal bilgisayar programı ile tespit edildi. Program bu hesaplamayı yaparken dünyayı 3 boyutlu olarak bu noktaya yakın kara parçalarına uzaklığı eşit olacak şekilde hesaplama yaptı. GPS teknolojisinin hayatımıza girmesiyle Nemo noktası şu an tam olarak hesaplanabildi. Google Haritalar’a 48°52.6′S ve 123°23.6′W koordinatlarını girerseniz Nemo noktasını görebilirsiniz.

Issız Noktada Nasıl Bir Yaşam Var

Nemo-ıssız-nokta

Nemo Noktası’nda ne tür canlıların yaşadığı konusunda çeşitli söylentiler var. Büyük buz dağlarının çatlarken çıkardığı sesler önce canlılar tarafından çıkarılıyor sanılmış, sonra asıl neden anlaşılmıştı. Bazı okyanus bilimciler Nemo Noktası’nda çok fazla canlının olduğunu düşünmüyor. Çünkü burası aynı zamanda Güney Pasifik Girdabı adıyla bilinen güçlü akıntıların ortasında yer alıyor.

Nemo Noktasında okyanustaki yüzey ısısı 5,8 derecedir. Dönerek hareket eden akıntı, serin ve besin bakımından zengin suları bloke eder. Karadan çok uzak olduğu için buradan esen rüzgârlar organik madde taşımıyor. Yani fazla besin kaynağı olmadığından okyanus tabanı da fazla yaşam barındırmıyor. Ama bazı özel canlı türleri de yok değil. Pasifik ve Nazca tektonik plakaları yavaş yavaş birbirinden uzaklaşırken aradaki boşluktan lav sızması sonucu sıcak su bacaları ve mineral birikimi oluşuyor. Bu bakteriler için uygun bir ortam yaratıyor ve daha büyük canlılar onlarla besleniyor. Bunlardan biri 2005’te bulunan tüylü ‘yeti yengeci’dir.

Nemo Noktası Uzay Çöplüğü Olarak Kullanılıyor!

uzay-çöpler-nemo

Uzay kurumları bu noktayı “Güney Pasifik Issız Bölgesi” adıyla anıyor. İnsana ve gemilere pek rastlanmadığı için özellikle Rus, Avrupa ve Japon uzay ajansları burayı uzun zamandır malzeme çöplüğü olarak kullanıyor. Eski uydulardan kargo gemilerine ve MIR uzay istasyonuna kadar birçok araç parçalanmış halde okyanusun dibindeki bu noktada tutuluyor. Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nden uzay arkeoloğu Alice Gorman uzay araçlarının atmosfere girerken oluşan ısıdan sağlam çıkmadığını, sadece yakıt tankı gibi parçaların yanmadan okyanusun dibini boyladığını söylüyor.

Popular Science dergisine göre 2016 yılına kadar dünyanın dört bir yanındaki uzay ajansları, bölgeye en az 260 uzay aracı düşürdü. Ayrıca bu uydulardan 161’i sadece 2015 ve 2016 yılları arasında düşürüldü. Bu noktada Sovyet döneminden kalma MIR uzay istasyonu, 140’tan fazla Rus uzay ikmal aracı, Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın kargo roketleri ve hatta bir SpaceX roketi bile var.

Bu derin sularda keşfedilmeyi bekleyen çok şey var; ama Nemo Noktası’nın uzaklığı yüzünden araştırmalar daha pahalı ve zor oluyor. Bu sebeple boş bırakılmış gibi duran nokta hem okyanus hem uzay pisliğinden nasibini alıyor. Umarız ki burayla ilgili çalışmalar en kısa zamanda başlar!

KAYNAK

1, 2