Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde hiçbir balinanın varlığından haberi olmayan bir balina yaşardı. Her gün rotasında gidip gelirdi. Hep bir umudu vardı. Ancak her seslendiğinde ise bir hayal kırıklığıyla karşılaşırdı. 20 yıldır 52 Hz’lik ses çıkarıp, hiçbir balinaya sesini duyuramayan  bir balinanın hüzünlü hikayesini anlatacağım.

52 Mavi İle Tanışın

Ä°lgili resim

ABD tarafından soğuk savaş döneminde, okyanusun çeşitli bölgelerine Sovyet denizaltılarının sesini duyabilmek için özel mikrofonlar döşenmişti. Soğuk savaş sona erdikten sonra artık bu mikrofonlar bilim insanlarının kullanımına bırakıldı. Bu mikrofonlar ile okyanuslardaki sesler hakkında bilgiler toplanıyor ve çalışmalar gerçekleştiriliyordu.

1989’da Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden bir ekip buna benzer araştırmalar için çalışma yapılırken bir ses tespit etti. Bu ses kaydedilen diğer seslere hiçbir şekilde benzemiyordu. Teknik ölçümleri yaptıktan sonra bu fark kesinleşti. Sesin frekansı 52 Hertz idi. Oysa balinalar 15-25 Hertz aralığında ses çıkartır. Daha sonra yapılan bir çok ölçümde de aynı ses defalarca kaydedildi. Ölçümler sonucu bunun tek bir balinadan geldiği kesinleşti. Bilim insanları çıkardığı sesin frekansının 52 Hertz olmasından ötürü ona “52 Mavi” adını verdiler.

Peki balinalar ses çıkarır mı? Balinalar, yönlerini bulmak, yiyecek bulmak ve birbirleriyle iletişim kurmak için bu sesleri çıkarıyorlar. Sanırım en romantik nedenleri de eş bulmak için şarkı söylemeleri. Evet yanlış duymadınız eş bulmak için daha farklı daha melodi gücü olan sesler çıkarıyorlar.

52 Mavi adındaki bizim balina da çıkarttığı bu sesler sayesinde yıllardır izleniyor. Yani onu daha hiç görmesek de çıkardığı sesler sayesinde bize bilgiler veriyor. Araştırmacılar onun seslerini tam 12 yıl takip ettikten sonra bilimsel bir rapor yayınlamışlar. Raporda diyor ki:

Benzer karakteristiklere sahip başka hiç bir çağrı duyamadık. Her seferinde sadece bir ses. 52 Hertz frekansında bir çağrı. Onunla çakışan herhangi bir cevap çağrısı ise hiç olmadı.

52 Mavi ile tanışınca sizde de bir sarılma hissi oldu mu? Bir anda onda kendinizi mi gördünüz? Her ne kadar insanlar yapı gereği sosyalleşme ihtiyacı hissetse de herkesin düşünce şekli, frekansı farklıdır. Bu nedenle aslında her zaman tekiz ve o yüzden 52 Mavi’yi en iyi biz anlayabiliyoruz. Onun sesini merak edenler için aşağıya ekliyorum. 3.40’dan itibaren sesini duyabilirsiniz. Okyanus seslerini merak edenler baştan sona dinleyebilir tabi ki. 🙂