Dünyamızda yaklaşık 230 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülen bu canlılar yaklaşık 160 milyon yıl boyunca gezegenimize hâkim oldular. 65 milyon yıl önce dünyaya göktaşı çarpması sonucu soyları tükendi.  Soylarının tükenmesi bizim onlara olan ilgimizi azaltmadı elbette. Jurassic Park izleyen herkesin biraz da olsa bildiği birkaç türe gelin beraber bakalım.

SPINOSAURUS

1910 yılında Mısır’da bulunan kalıntıları sayesinde yaklaşık 100 Milyon yıl önce Kuzey Afrika’da yaşadığı tespit edilmiştir. İsmi “omurgalı kertenkele” anlamına gelen spine ve lizzard kelimelerinden oluşan bu dinozora neden bu ismin verildiğini anlamak zor değil. Sırtından çıkan omurgaların boyu 2 metreye kadar ulaşabiliyor. Bilinen en büyük etçil dinozor olan bu cinsin boyu 15,5 metre ağırlığı ise 7 tona kadar çıkabiliyordu.

Dünyanın Eski Hükümdarları: Dinozorlar 1

STEGOSAURUS

Oldukça ilginç bir görüntüye sahip olan bu cins yaklaşıl 155 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da yaşamıştır. Otobur bir dinozor olan Stegosaurus’un boyu en fazla 9 metre ağırlıkları ise 2 tondur. Dış görünüşünde dikkat çeken en önemli özellikleri ise omurga kanatçıklarının ve kendini savunabilmesi için sivri çıkıntıların olduğu kuyruğu. Orta-büyük boyutlarda sayılmasına rağmen beyinlerinin bir köpek beyni kadar bile büyük değildi. Oldukça hantal olmalarının dezavantajı sebebiyle büyük yırtıcılar tarafından sık sık avlandığı tespit edilmiştir.

Dünyanın Eski Hükümdarları: Dinozorlar 2

BRACHIOSAURUS

Herkesin bildiği o kocaman dinozora geldi sıra. Brachiosauruslar yaşayan en büyük dinozor cinsiydi. 25 metreye varan uzunluğu ve 30 tona yaklaşan ağırlıklarıyla tam bir devdiler. Cüsselerinin en şaşırtan özellikleri ise otobur olmaları. Ağaç dalları ve meyveleriyle beslenirlerdi. Yaşadıkları dönemde onları avlayacak kadar büyük etoburlar bulunmadığından 100 yıla yaşadıkları tahmin edilmektedir. Afrika ve Kuzey Amerika’da fosilleri en fazla bulunan dinozorlardandır.

Dünyanın Eski Hükümdarları: Dinozorlar 3

TRICERATOPS

68-65 milyon yıl kadar önce Kuzey Amerika’da yaşamış olan Triceratops otobur bir dinozordu. Boyutları ve kafasının ilginç şekli ile en büyük düşmanı Tyrannosaurus’tan (T-Rex) korunmayı başarmıştır. Boyu 9 metreye yüksekliği 3 metreye ağırlığı ise 12 tona kadar çıkabilirdi. Kafasında taşıdığı 3 boynuz onu tanımamızı kolaylaştıran en önemli özelliği. Bu boynuzlar sadece tanınırlık değil aynı zaman yırtıcılara karşı savunmayı sağlıyordu. 1887 yılında bulunan ilk fosillerinin ardından tanımlanmıştır.

Dünyanın Eski Hükümdarları: Dinozorlar 4

TYRANNOSAURUS (T-REX)

Gelelim en ünlü dinozora. Theropod dinozor cinsidir. İsmi Antik Yunanca tyrant (tiran) ile sauros (kertenkele) kelimelerin birleşmesiyle türetilmiştir. Bu dinozoru ilk tanımlayan kişi 1905 yılında Henry Fairfield Osborn olmuştur. Latincede “kral” anlamına gelen rex kelimesinin kullanımıyla T-Rex adıyla bilinir. Günümüzden 66-68 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da ve Asya’da yaşadıkları bilinmektedir.  Boyu 12 metreyi ağırlıkları ise 4 tonu bulabilirdi. Vücut yapısı itibari ile hızlı hareket edebilen bu canlılar güçlü çeneleri sayesinde avlarını tek ısırıkta parçalayabiliyorlardı. Birçok kişinin favorisi olan T-Rex yaşadığı dönemin beslenme piramidinde tepelerde yer almaktaydı.

Dünyanın Eski Hükümdarları: Dinozorlar 5

Bu ilginç canlılar kendi dönemlerinde dünyaya hüküm sürdüler. Aynı durum insanoğlu ile aynı döneme denk gelmeleriyle mümkün olabilir miydi acaba?

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5