Küçük, yuvarlak ve binlerce mercekten yaratılmış olan böcek gözleri, her an ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Işığın titreşimlerini saniyede 330 defaya kadar algılayabilmeleri sadece bir özellikleri. İnsan gözünden 6 kat daha duyarlı ve oldukça farklı olan yapısı da etkilemiyor değil.

Compound Camera

Bu muazzam gözlerden hareketle ABD’li şirket Pneuhause tarafından tasarlanan şişme yapıda tam 109 adet iğne deliği kamera hücresi bulunuyor. Böylece böceklerin bu muazzam ve bir o kadar da kompleks göz yapılarını devasa boyutta inceleme fırsatı buluyoruz.

Çalışmalarında mekan açısından pnömatik (hava ve gazlar mekaniği) biliminin rolünü öne çıkarmak isteyen tasarım kolektifi Pneuhause, temelinde şişme yapılardan oluşan sanat yapıtları üretiyor. Yeni projeleri de; dışı opak, içi saydam kumaştan yapılmış, 109 adet iğne deliği kamera hücresinden oluşan şişme bir yapı olan Compaund Camera, yapıya girip bakanları farklı bir atmosferle buluşturuyor.

Yapı şişirildiğinde, her hücrenin dışındaki büyütücü mercek, iç mekanın saydam yüzeyi üzerine ters çevrilmiş bir görüntü yansıtıyor. Kubbenin yarattığı içbükey eğrilik her hücre için farklı açılar sağlıyor. Böceklerin -özellikle de işçi karıncaların- göz yapısından esinlenerek yaratılan yapıt, ziyaretçilerin tek bir sabit yüzey üzerinde birden fazla görüntü perspektifini deneyim edinme fırsatı sunuyor. Nasıl ki insan beyni iki ayrı gözden gelen görüntüyü birleştirip tek bir görüntü olarak işliyorsa, böceklerin beyni de 100 farklı görüntüyü birleştirip tek bir görüntüye dönüştürebiliyor. Bu da böceklerin daha geniş bir görüş açısında sahip olduğu anlamına geliyor. Compaund Camera, 109 farklı gözden topladığı bu ham görsel bilgi alanına girmeyi ve fiziksel olarak onunla etkileşime girme fırsatını sunuyor. Yapının esnek materyalden yapılmış olması, ziyaretçilerin duvarları iterek yansıtılan görüntüleri bozmasına olanak tanıyor. Böylece ışığın ve optiğin temel özellikleriyle somut bir şekilde oynayabiliyor.

Eylül ayı boyunca devam eden ABD’nin Rhode Island eyaleti Providence ilçesinde geleneksel Pawtucket Sanat Festivali süresince sanatseverlerle buluşan proje büyük ilgi uyandırdı.

Compound Camera, göz

Compound Camera

Compound CameraKaynak: Pneuhaus