Duygusal zeka, sosyal olarak kabul edilebilir bir şekilde çizgiyi aşmadan davranmak olarak kabul edilebilir. Günlük hayatımızda duygusal zekayı sık sık duysakta çoğumuz duygusal zekanın nasıl tespit edileceğini bilmiyoruz.

Duygusal zeka, temel olarak duyguları algılama, anlama, ifade etme ve yönetme biçimidir. Bu çok önemlidir, çünkü bu yönlerini ne kadar iyi anlarsan, zihinsel sağlığın ve sosyal davranışların da o kadar iyi olacaktır.

Bunlar, fark etmeden yaptığın şeyler olabilir ya da üzerinde çalışman gerektiğini bildiğin becerilerin olabilir. Her iki durumda da, gelişmiş duygusal zeka işte, evde, okulda veya arkadaşlarınla sosyalleşirken bile senin için çok yararlı olabilir.

Duygusal zekaya sahip olup olmadığını öğrenmek istiyorsan aşağıdaki listeye göz atabilirsin, keyifli okumalar!

1- Tepkilerini Duygusal Zekanla Düşünüyor musun?

Duygusal zeka, durumlara karşı iyi bir tepki ile kötü bir tepki arasındaki fark anlamına gelebilir. Duygular, kişisel ve sosyal işleyiş için faydalı olabilecek önemli bilgiler içerebilir – ama bazen bu duygular üstün gelebilir ve bizim istemediğimiz bir şekilde davranmamıza sebep olabilir.

zeka

Duygusal zekaya sahip olmayan kişilerin, bir durumun artılarını ve eksilerini değerlendirmek ve gerçekten olayı düşünmek için kendilerine zaman vermeden, direkt tepki verme olasılığı daha yüksektir.

Olumsuz duygularını daha az kontrol edebilen kişilerin sosyal yaşantılarında zorluk yaşamaları daha olasıdır – bu da depresif duyguları daha da kötüleştirebilir. Depresif insanların duygularını anlama ve yönetmede zorluk yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca araştırmalar duygusal zekanın düşük olduğu kişilerde daha fazla depresif belirtilerin olduğunu göstermiştir.

2- Olumsuz Durumları Aşabileceğin Bir Zorluk Olarak mı Görüyorsun?

Eğer kendindeki olumsuz duyguları tanıyabiliyorsan ve olumsuz durumları aşabileceğin bir zorluk olarak görüyorsan bunun sebebi yüksek duygusal zekaya sahip olman olabilir.

zeka

Bir an için işini kaybettiğini hayal et. Duygusal olarak zeki bir insan, duygularını hem zorluklarla baş etmek hem de düşünce ve duygularını kontrol etmek için kullanabilir. Fakat duygusal becerileri zayıf olan biri aynı durumdayken kendini umutsuzca işsiz olarak düşünebilir ve bu durum depresyona sebebiyet verebilir.

3- Duygularını Fırsata Çevirebiliyor musun?

Elbette, duygularının seni iyileştirebileceği zamanlar vardır, duygusal açıdan zeki bir kişiysen, bu olduğunda, duygularını fırsata çevirebilme becerilerine sahip olman daha olasıdır.

zeka

Örneğin, ortalama endişe düzeyleri kişinin motivasyonu artırarak onun performansı artırabilirken çok fazla endişe kişinin kazanımı engelleyebilir. Bu yüzden, çok fazla ve çok az kaygı arasındaki o ince noktanın nasıl bulunacağını bilmek bu konuda yararlı bir araç olabilir.

Duygularımızı yönetme konusunda ılımlılığın çözücü bir anahtar olduğu açıktır. Duygusal olarak zeki insanlar bunu bilir ve duygularını uygun şekilde değiştirme becerisine sahiptir.

4- Kendini Diğer İnsanların Yerine Koyabiliyor musun?

zeka

Yeteneklerini kişisel işleyişinin ötesine taşıyabilmen yüksek düzeyde duygusal zekaya sahip olduğunun bir başka işaretidir. Duygusal zeka, işçilerin duygularını kurallara göre yönetmeleri gereken ağır “duygusal emek” gerektiren iş yerlerinde özellikle önemli olabilir.

Duygusal zeka yaşamın boyunca gelişebilecek bilişsel bir yetenektir. Yukarıda listelenen özelliklere sahip olmadığını düşünüyorsan, korkma, duygusal zekanı geliştirmek için hala zamanın var.

Kaynak: https://www.iflscience.com/editors-blog/four-signs-you-have-emotional-intelligence/all/