İlham Veren Kadınlar Serisine Ebru Cündübeyoğlu ile devam ediyoruz. Disleksi ile başa çıkabilen ve oyunculuk ile disleksiyi birleştirmeyi başarabilen bir kadın olmasının yanı sıra çok yetenekli bir oyuncu olduğunu söylememek kendisine haksızlık olur. Peki, Ebru Cündübeyoğlu’nun disleksi hikâyesi nedir? Disleksi bir eksiklik midir?

Disleksi Nedir?


Daha önce yazdığım şu yazımda detaylı bir şekilde disleksiden bahsetmiştim ve eksiklik olup olmadığı konusunu detaylarıyla tartışmıştım. Bu yazıda da tanımını yapmak isterim. Bireyin normal veya üstün zekâ seviyesine sahip olup öğrenme konusunda farklılıklar yaşaması durumuna disleksi denilmektedir.

Ebru Cündübeyoğlu Kimdir?


1974 yılında Almanya’da dünyaya gelen Ebru Cündübeyoğlu tiyatrocu, şarkıcı ve sunucu olarak hafızalarımızda yer edinmiş bir sanatçıdır. 1993 yılında Türkiye 4. Güzeli seçilerek ekran hayatına ilk adımını atmıştır. Aynı zamanda Aşılı Kolum isimli şiir kitabı da kendisine aittir.

disleksi-özel-öğrenme-farklılığı-Ebru-Cündübeyoğlu

Disleksi ve Ebru Cündübeyoğlu


Disleksiden bahsettiğim yazımda disleksiye sahip birçok tanınmış isimden bahsetmiştim. O isimlerden birisi de Ebru Cündübeyoğlu’ydu. Tedx programında disleksi ile ilgili olan hikayesinden bahsederek disleksiye sahip insanlara örnek olabilecek bir konuşma gerçekleştirmişti. Bu konuşmada bir disleksik olarak disleksinin engel olduğu eylemleri anlatırken yol açtığı şeylerden de bahsetti. Örneğin: Bir insan okula 100 metrelik yoldan giderken disleksit bir insanın 300 metrelik uzun yıldan gittiği örneğini vererek disleksiye sahip bireylerin uzun yolda elde edebilecekleri tecrübelere değindi.

Disleksi sebebiyle kendisini yalnız ve anormal hisseden insanlara tek değilmişim dedirten bu konuşmanın, birçok disleksi ebeveynini de bilgilendirdiğine eminim. Kendisinin de dediği gibi disleksi çocukluk yıllarını etkileyen bir durum. Genellikle dahilerde görülüyor olsa da fark edilmediği süreçte kişiye başarısızlık ve anormallik hissettiren disleksinin özel öğrenme güçlüğü olarak anılmasından rahatsızlığını dile getiren Ebru Cündübeyoğlu disleksinin özel öğrenme farklılığı olarak tanımlanması gerektiğine de eşiyle gerçekleştirdiği bir konuşmada belirtiyor.

Kaynakça:

1