SpaceX, bu hafta NASA için gerçekleşecek olan Dragon Cargo görevinin başlatılmasını 24 saat erteledi. Yolcusuz Dragon erzak aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 1 Mayıs Çarşamba günü saat 03.59’da fırlatılacak. Yani siz bu yazıyı okuduktan bir gün sonra bunu izleyebileceksiniz. SpaceX’in 27 Nisan’da test uçuşunu yaptığı Falcon 9 roketi de Dragon Cargo ile aynı gün fırlatılacak.

Falcon 9 Nedir?

Peki bu aralar gündemi meşgul eden bu haberin detayları nelerdir, nedir bu Falcon 9?

SpaceX CRS-16 görevi kapsamında Falcon 9 roketini  Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kargo göndermesi amacıyla fırlatmıştı. Hali hazırda UUİ’de yer alan altı kişilik mürettebata yiyecek, su, deney içeriği gibi bilimsel ve yaşamsal malzemeleri ulaştırmak amacıyla fırlatılan rokette yer alan kargo ise tam 2540 kilogram olarak belirlenmişti.

Falcon 9, Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nden UUİ’ye doğru sorunsuz bir kalkış gerçekleştirse de sonrasında maalesef beklendiği gibi bir iniş olmamıştı.

Dragon Kapsülü

dragon

SpaceX şirketinin geliştirdiği insan taşıyan Dragon kapsülü ise test mankeni Ripley ile uzaya fırlatılmıştı. Dragon 2 yerden 410 km yüksekte dönen Uluslararası Uzay İstasyonu’na yük taşıyordu. Böylece ABD, 10 yıl sonra ilk kez astronotlarını kendi aracıyla uzaya gönderebilecekti. SpaceX’in tarihi uçuşu özel sektörün Ay ile Mars’a insan göndermesinin de önünü açacağı düşünülüyordu.

Dragon Kapsülü’nün Özellikleri

  • Bu modüler kapsül (servis modülü hariç) defalarca kullanılabiliyor.
  • Maksimum yolcu sayısı 7 ama NASA için sadece 4 astronot taşıyacak. Bunun sebebi, NASA’nın istasyondaki astronot sayısını üçten yediye çıkarmak istemesi.
  • Kapsülün yere inmeden önce son kez hız kesmesi için 8 adet art roketi var. SuperDraco art roketleri yedekli olarak 4 motor yuvasına takılı ve her biri 71 bin Newton itiş gücü sağlıyor.
  • Her motor yuvası iki SuperDraco’ya ek olarak 4 Draco manevra iticisi taşıyor. Toplam 8 itici soğuk gaz püskürterek çalışıyor. Bunlar özellikle uzay istasyonuna yanaşmak için kullanılıyor.
  • İticilerin dördü uzayda manevra yapmayı sağlıyor. Diğer dördü ise yere inişte SuperDraco roketlerine destek oluyor ve kapsülün hız kesmesini kolaylaştırıyor. Bu da yakıttan tasarruf sağlayarak daha ağır yüklerle iniş yapmaya izin veriyor.

Space X gittikçe kendini aşmaya devam ediyor, ne diyorsunuz bu uçuş başarılı olur mu?

Kaynak ve İleri Okuma;