Eleştirilmek kreatif biri yapar mı? Eleştirilmek başarı oranımızı arttırır mı? Eleştirilerin dozajı nasıl olmalı?

İnsanların belki de en çok korktuğu şeylerin başında gelir eleştirilmek. Nitekim birçok nedenle bağdaştırılabilir bu durum; insanların eleştirmek için eleştirmesi, sadece yanlışların belirtilmesi, abartılması… Ama asıl neden insanın doğasında olan övülme isteğinin eleştirilmeden daha ağır basması. Düşün ki çok büyük emeklerle ve yatırımlarla bir işe giriştin. Hala da ilk etaptasın yani tam başarıya ulaşmamışsın insanlardan geri bildirim alıyorsun. İşinin ne kadar kusursuz ve mükemmel olduğunu mu duymak istersin yoksa sürekli hataların bildirilmesini mi? Burada hangi tip geri dönütün sana daha çok faydası olacak? Her iki geri bildiriminde aynı kaynaktan iletileni daha faydalı olacaktır. Neden mi? Onu da alttaki paragrafta anlatalım.

Olumlu görüşler senin şevkini, başarılı olma duygunu arttırır vs. bunu uzun uzun açıklamaya gerek yok. Asıl odak eleştirilmek olmalı, eleştirilmek ne katar? Yukarıda verdiğimiz örneği biraz daha ayrıntılandıralım. Farz edelim ki yeni bir mobil işletim sistemi oluşturdun ve daha yeni 1.0 sürümünü yayınlamışsın. Projeden beklentin o kadar büyük ki ülkemizi tek başın kalkındırabileceğini düşünüyorsun. Bu düşüncenin gerçekleştirebilmen için sistemin kusursuz olması ilk şartlardan. Bu kusursuzluk “Oo çok iyi, helal sana, her şey mükemmel…” gibi geri dönüşlerle mümkün mü? Unutma, hiçbir sistem, canlı ve varlık ne mükemmeldir ne de kusursuz! Bundan dolayı senin yararına olacak geri bildirimler “Sistem genel itibariyle iyi fakat dosya paylaşım sırasında uygulamalar arası entegrasyonda problem var ya da sistem çok akıcı fakat ara yüz tasarımın çok kötü kesinlikle kökten değiştirmelisin…” bu gibi bildirimler olacaktır.

farklı düşünmek

Bu eleştiri durumu toplumumuzda da çok garip bir hal almış. Kendi yakın arkadaşlarıma diyorum şu yaptığımı, şu projemi eleştirir misin gibisinden şeyler söylüyorum ama yok. Doğru düzgün hiçbir eleştiri yok. Şu an beni eleştiren, eleştirebilen insan arayışındayım. Çünkü birçok işe girişiyorum fakat hepsini kendi penceremden değerlendiriyorum. Bu da bazı şeyleri gözümden kaçırabilmeme neden oluyor. O yüzden yanınızda sizi yerli eleştiren birileri varsa kıymetini bilin.

Eleştiri İle İlgili Söylenmiş Güzel Sözler

Bu yazıyı hazırlarken birazda eleştiri ile ilgili sözlere baktım. Genel itibariyle çok şaşırtan bir sonuçla karşılaştım. Herhalde yersiz ve yapıcı olmayan eleştiri o kadar fazlaymış ki ünlüler genelde eleştirilmek üzerine iyi şeyler söylememiş ama birkaç örnek derledim sizin için…

Eleştiri belki güzel bir şey değildir ama gereklidir, ağrı ile aynı işi görür; çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.

William Churchill

 

Basit bir kimse en küçük bir tenkide çıldırır. Akıllı adam ise kendisini eleştiren, kendisi ile tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.

Elbert Hubbard

Son olarak yayın hayatına devam edebilmemiz için paylaşmayı, abone olmayı, takipte kalmayı unutma.. Esenlikler, daimi mutluluklar ve başarılar…